Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-TGU
Series: ECM
Manufactured byAvalue

The Avalue ECM-TGU is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates 11th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 and Celeron® processors, supporting up to 32GB DDR4 3200MHz SO-DIMM memory. Key features include quad display outputs (2 x DP++, 1 x LVDS, 1 x eDP), triple Ethernet ports (1 x 2.5GbE, 2 x 1GbE), multiple USB ports, serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B, Key-E, and Key-M slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows and Linux operating systems, the ECM-TGU offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Bottom Layer Soldered Processor
- Single 260-pin SO-DIMM DRAM Socket, Max, Up to 32GB DDR4 3200MTs (non-ECC Supported)
- Four Display, 2 x DP++, 1 x 2CH LVDS, 1 x eDP
- Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E, M.2 Key-M
- Three Gigabit Ethernet, 1 x 2.5GbE, 2 x 1GbE
- DC in +12V ~ +24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | 11th Gen. Intel® Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron® BGA Processor, Intel® Core™ i7-1185G7E, i7-1185GRE (up to 4.4GHz, quad-core, 12M Cache, TDP: 28/15W), Intel® Core™ i5-1145G7E, i5-1145GRE (up to 4.1GHz, quad-core, 8M Cache, TDP: 28/15W), Intel® Core™ i3-1115G4E, i3-1115GRE (up to 3.9GHz, dual-core, 6M Cache, TDP: 28/15W), Intel® Celeron® 6305E (up to 1.8GHz, dual-core, 4M Cache, TDP: 15W) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 3200MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 32GB Max. (non ECC only) |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltage monitoring, CPU fan speed control |
| TPM | Onboard nuvoTon NPCT754AADYX Supports TPM 2.0 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key B, 2242), 1 x SATA III, 1 x M.2 (Key M, 2260/2242) |
|---|
Display
| Multiple Display | Four Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | DP++ Max resolution 4096 x 2160@60Hz, LVDS Max resolution 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits, eDP1.3 Max resolution 4096 x 2160@60Hz |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B-BFI eDP to LVDS) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key E 2230 supports WiFi module (with PCIe x1 & USB 2.0 Signal), 1 x M.2 Key B 3042/2242 (with PCIe x1, SATA and USB 2.0 Signal, with 1 x SIM card slot) Standard Package with 52 to 42 Bracket + screw set ;Supports 4G, no 5G (no USB3.0 Signal), 1 x M.2 Key M supports 2260/2242 (with 1 x PCIe Gen4 x4 Signal). Standard Package with 60 to 42 Bracket + screw set |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 3 x Intel® I226LM for Standard Temperature/ Intel® I226IT for Extend Temperature |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 3 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS-232, 2 x RS-232/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x LPC, 1 x SPI, 1 x SIM Card Slot |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Standard Temperature: 0°C ~ 60°C (32~140°F) with 0.5m/s Air Flow, Wide Temperature: -20°C ~ 60°C(-4~140°F) with 0.5m/s Air Flow for Wide Temp CPU SKU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.75" x 4.13" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V ~ +24V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-TGU-85-B1R, 3.5 W/i71185G7E/6COM/8USB/15W/I226/B1, ECM-TGU-45-B1R, 3.5 W/i51145G7E/6COM/8USB/15W/I226/B1, ECM-TGU-15-B1R, 3.5 W/i31115G4E/6COM/8USB/I226/15W/B1, ECM-TGU-85W-B1R, 3.5 W/i71185GRE/6COM/8USB/15W/I226/B1, ECM-TGU-45W-B1R, 3.5 W/i51145GRE/6COM/8USB/15W/I226/B1, ECM-TGU-15W-B1R, 3.5 W/i31115GRE/6COM/8USB/15W/I226/B1, ECM-TGU-85W-B1-1R, 3.5 W/i71185GRE/6COM/8USB/28W/I226/B1, ECM-TGU-45W-B1-1R, 3.5 W/i51145GRE/6COM/8USB/28W/I226/B1, ECM-TGU-15W-B1-1R, 3.5 W/i31115GRE/6COM/8USB/28W/I226/B1, ECM-TGU-6305-B1R, 3.5 W/6305E/6COM/8USB/I226/15W/B1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant