Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-TGUC
Series: ECM
Manufactured byAvalue

The Avalue ECM-TGUC is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates 11th Gen Intel® Core™ i5/i3 SoC processors, supporting up to 32GB DDR4 3200MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (2 x DP++, 1 x LVDS/eDP), dual Ethernet ports (1 x 2.5GbE, 1 x 1GbE), multiple USB ports, serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B, Key-E, and Key-M slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows and Linux operating systems, the ECM-TGUC offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Bottom Layer Soldered Processor
- Single 260-pin SO-DIMM DRAM Socket, Max, Up to 32GB DDR4 3200MTs (Non-ECC Supported)
- Triple display, 2 x DP++, 1 x 2CH LVDS/1x eDP (Default LVDS)
- Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E, M.2 Key-M
- Dual Gigabit Ethernet, 1 x 2.5GbE, 1 x 1GbE
- DC in +12V ~ +24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | 11th Gen. Intel® Core™ SoC i5/i3 BGA Processor, Intel® Core™ i3-1115G4 (up to 4.1GHz, dual-core, 6M Cache, TDP: 28/15W), Intel® Core™ i5-1135G7 (up to 4.2GHz, quad-core, 8M Cache, TDP: 28/15W) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 3200MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 32GB Max. (non ECC only) |
| I/O Chipset | nuvoTon NCT6126D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & System Temperature Monitoring Voltages Monitoring |
| TPM | Onboard nuvoTon NPCT750AADYX Support TPM 2.0, Co-lay infineon SLB9670VQ2.0 & 國民技術 Z32H330TC-SQN-755 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key B, 3052), 1 x SATA III, 1 x M.2 (Key M, 2280) |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | DP++ Max resolution 4096x2160@60Hz, LVDS Max resolution 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits or 1x eDP 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes), default LVDS |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key M 2280 (with 1 x PCI-e Gen4 x4) for NVMe SSD, 1 x M.2 Key B 3042/3052/2242 (with SATA and USB 2.0, USB 3.0, with 1 x SIM card slot, supports WWAN+GNSS or SSD), * Only supports one SIM card (co-lay 1 x 10pin FPC connector for uSIM card adapter) 3.8V for 5G, 1 x M.2 Key E 2230 supports WiFi module (1 x PCI-e x1 & USB 2.0 Signal)) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet, 1 x Intel® I225V Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 1 x 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible, 1 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 3 x USB 3.2 Gen2x1, 5 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x SPI, 1 x SIM Card Slot |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Standard Temperature: 0°C ~ 60°C (-4~140°F) with 0.5m/s Air Flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.75" x 4.13" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V ~ +24V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-TGUC-15-A1R, ECM-TGUC/i31115G4/1SATA/6COM/8USB/15W/A1, ECM-TGUC-35-A1R, ECM-TGUC/i51135G7/1SATA/6COM/8USB/15W/A1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant