Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-WHL
Series: ECM
Manufactured byAvalue

The Avalue ECM-WHL is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates 8th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 and Celeron® processors, supporting up to 64GB DDR4 2400MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (2 x HDMI 1.4, 1 x LVDS), dual Gigabit Ethernet ports, multiple USB ports (4 x USB 3.1 Gen 2, 2 x USB 2.0), serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B and Key-E slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows 10 and Linux operating systems, the ECM-WHL offers a robust solution for space-constrained environments
Key Features
- Intel® Core™/Celeron® BGA Processor
- Intel® UHD Graphics 620/610
- Dual DRAM Socket, Max. Up to 64GB DDR4 2400MHz
- Triple Display (Dual HDMI, LVDS)
- Dual Expansion Slot, 2-M.2
- Dual Gigabit Ethernet
- DC in +12V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8665UE Processor (8M Cache, up to 4.40 GHz), Intel® Core™ i5-8365UE Processor (6M Cache, up to 4.10 GHz), Intel® Core™ i3-8145UE Processor (4M Cache, up to 3.90 GHz) Intel® Celeron® Processor 4305UE (2M Cache, 2.00 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-Pin DDR4 2400Mhz SO-DIMM Socket, Supports Up to 64GB Max. |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature, Voltage and FAN Status with Auto Throttling Control |
| TPM | Onboard TPM 2.0 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key-B, 2242), 1 x SATA III, Support RAID 0/1 |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics 620 (i7-8665UE, i5-8365UE, i3-8145UE), Intel® UHD Graphics 610 (4305UE) |
| Spec. & Resolution | 2 x HDMI 1.4: Max. resolution 4096 x 2160@24/30Hz, 1 x Dual Channel 18/24-bit LVDS: Max. resolution 1920 x 1200@60Hz |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042, PCIe, SATA, USB 3.0, USB 2.0, SIM Slot), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIe, USB2.0, CNVi) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.1 (Gen. 2), 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232 |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x LPC, 1 x SPI, 1 x SMBus, 1 x SIM Card Slot |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F), with 0.2m/s Air Flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4." (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.041lbs(0.03kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-WHL-4305-B2R, 3.5” w/Celeron 4305UE/2-DRAM Socket/2-HDMI/6-USB/2-LAN/2-M.2/TPM2.0/Cooler, ECM-WHL-8145-B2R, 3.5” w/i3-8145UE/2-DRAM Socket/2-HDMI/6-USB/2-LAN/2-M.2/TPM2.0/Cooler, ECM-WHL-8365-B2R, 3.5” w/i5-8365UE /2-DRAM Socket/2-HDMI/6-USB/2-LAN/2-M.2/TPM2.0/Cooler, ECM-WHL-8665-B2R, 3.5” w/i7-8665UE/2-DRAM Socket/2-HDMI/6-USB/2-LAN/2-M.2/TPM2.0/Cooler |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant