Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ARM-based-SBC
ACP-3588
Series: ACP
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ACP-3588 is an ARM-based Single Board Computer powered by Rockchip RK3588, featuring an octa-core architecture, dual HDMI 2.1 outputs, 32GB eMMC storage, multiple M.2 and SATA expansions, and rich peripheral interfaces, making it ideal for AI, edge computing, and industrial automation applications.
Key Features
- Rockchip RK3588 quad-core Cortex-A76 and quad-core Cortex-A55 with main frequency up to 2.4GHz. support 4GB LPDDR4 RAM and 32GB eMMC.
- With a variety of video output interfaces, used with LVDS / EDP / HDMI/ MIPI for the display screen.
- Supports a variety of peripheral interfaces such as M.2/SATA3.0/SPDIF/USB3.0/USB2.0
- Supports gigabit cable network port and supports 2.4G / 5G dual-frequency wifi and Bluetooth.
- Supports for GPIO / UART / SPI / I2C / RS232 and other extended interfaces.
Technical Specifications
System Information
| Processor | Rockchip RK3588 Quad Cortex-A76 + Quad Cortex-A55 up to 2.4GHz |
|---|---|
| System Memory | 4GB LPDDR4 RAM |
Expansion
| Expansion | 2 x SATA 3.0, 1 x M .2 Key M NGFF 75Pin |
|---|
Storage
| Storage | 32GB eMMC onboard |
|---|
Software Support
| OS | Android 12.0 |
|---|
I/O
| Communication | 1 x USB Host 3.0, 1 x USB Host 2.0, 2 x USB Host 2.0 (4P pitch 2.0mm), 1 x USB OTG 2.0 (Type C) |
|---|---|
| Communication Ports | 2 x 20P pitch 2.0mm GPIO/UART/SPI/I2C, 2 x I2C, 4 x UART, 1 x CAN |
| Display | 2 x HDMI 2.1 out 8Kp60 or 4Kp120, 1 x LVDS 8K p 60, 1 x EDP 4K p 60 |
| Video Input | 1 x MIPI DSI, 1 x H DMI in 4K p 60 |
| Audio | 1 x 30P, pitch 0.5mm (microphone array), 1 x SPDIF, left and right stereo sound output 2P row seat |
| USB Port | 1 x USB Host 2.0, 1 x USB Host 3.0, 1 x USB OTG 2.0 (Type C), 2 x USB Host 2.0(4P pitch 2.0mm) |
| WIFI | 2.4G /5G dual band WiFi 6 |
| Network | 1 x Ethernet RJ45,1000M |
Characteristics
| Board Structure | Core Board + Carrier Board |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | -5 ~ 65℃ |
|---|---|
| Storage Temp. | -10 ~ 70℃ |
| Dimension | 150 x 20 x 125mm |
| Weight | TBD |
| Operating Humidity | 5% ~ 90% Relative Humidity, Non condensing |
| Power Requirement | DC 12V 2A |
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant