Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ARM-based-SBC
ACP-IMX6POS-B1
Series: ACP
Manufactured byAvalue
1_800x800.png?alt=media)
The Avalue ACP-IMX6POS-B1 is a rugged ARM-based Single Board Computer featuring the NXP i.MX6 Quad-Core processor, 2GB DDR memory, 8GB eMMC storage, dual LAN ports, multiple display outputs, and a wide operating temperature range for industrial and embedded applications.
Key Features
- NXP i.MX 6 Quad Core
- 2GB DDR
- 8GB eMMC
- CE, FCC Class B
Technical Specifications
System Information
| Processor | NXP i.MX 6 Quad Core |
|---|---|
| System Memory | 2GB DDR |
Storage
| Storage | 8GB eMMC Storage |
|---|
Display
| Display Output | HDMI + LVDS, HDMI + VGA, LVDS + VGA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | LAN 1: From i.MX6 MAC, PHY is Micrel KSZ9031RNX, LAN 2: Intel I211 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ45 |
Power Requirement
| DC Input | DC 12V ~ 24V via DC Jack |
|---|
Software Support
| OS | Yocto 2.5 |
|---|
Software Support
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
I/O
| External I/O Connector | 2 x 10/100/1000 RJ45 Powered LAN, 1 x DC Jack, 1 x HDMI 2.0 In, 1 x Micro SD Slot, 1 x Mini USB, 1 x RJ11, 2 x RS232/422/485 DB9, 2 x USB 2.0 Type A |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (-4°F ~ 185°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension | 175mm x 110mm |
| Weight | 0.16 kg |
Ordering Information
| Ordering Information | ACP-IMX6POS-B1R : ACP-IMX6POS-B1R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant