Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ARM-based-SBC
ACP-Q6490
Series: ACP
Manufactured byAvalue

The Avalue ACP-Q6490 is a high-performance 2.5" ARM-based SBC powered by the Qualcomm QCS6490 SoC. Featuring 8-core Kryo 670 CPU, up to 16GB LPDDR4 memory, UFS 3.1 storage, triple USB ports, HDMI display, dual MIPI-CSI2 camera support, and 802.11ax Wi-Fi, it is designed for AI edge computing and industrial embedded applications.
Key Features
- Qualcomm® QCS6490, 8-core Kryo™ 670 CPU up to 2.7GHz
- 8GB LPDDR4 Memory (optional 4GB/16GB)
- Supports UFS 3.1, Default 128GB Storage
- 1x HDMI 1.4 Display Output
- 2x USB 3.1, 3x USB 2.0, 1x USB Type-C
- Dual MIPI-CSI2 Camera Interface
- 1x GbE LAN (RJ-45)
- 802.11ax WiFi
- DC 12V Input
- Operating Temperature: -20°C ~ 70°C
Technical Specifications
System Information
| Processor | QCS6490, Qualcomm® Kryo™ 670, 8 cores, up to 2.7GHz, 12 TOPS (INT8) |
|---|---|
| System Memory | LPDDR4, 8GB (Optional 4GB to 16GB) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 B key 3052 (USB 3.1), 1 x Nano SIM slot (Push and Pull) |
|---|
Storage
| UFS Storage | Supports UFS 3.1, Default 128GB |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12V |
|---|
Software Support
| OS | Android (primary), Ubuntu (by demand), Windows (by demand) |
|---|
I/O
| UART | 1 x Debug UART (TX, RX) |
|---|---|
| GPIO | 1 x 16-bit DIO |
| RS232 | 1 x RS-232 (RX, TX, RTS, CTS) |
| RS485 | 1 x RS485 |
| USB | 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C (Download Only), 2 x USB 3.1 Gen1 Type-A |
| Display | 1 x HDMI 1.4 |
| Audio | 1 x Line-Out (Stereo), 1 x Mic-In (Mono) |
| Network | 1 x GbE (RJ-45) |
| WiFi | 802.11ax WiFi |
| Camera | 2 x MIPI-CSI2 (4-lane) for Camera (IMX577, GC5035) |
| I2C | 1 x I2C |
| SD | 1 x uSD 3.0 Card Slot |
System Control
| LED Indicator | 1 x Power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Dimension (L x W) | 2.5'' SBC 100mm x 72mm |
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant