Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ARM-based-SBC
RSC-IMX61
Series: RSC
Manufactured byAvalue
_800x800.jpg?alt=media)
The Avalue RSC-IMX61 is an ARM-based SBC powered by the NXP i.MX6 Dual Lite or Quad Core CPU. It features 1GB/2GB DDR3 memory, 4GB eMMC storage, HDMI + LVDS multiple display outputs, LAN, extensive I/O support, and operates in wide temperature environments, ideal for industrial applications.
Key Features
- NXP i.MX6 Dual Lite/Quad Core 1GHz CPU
- 1GB/2GB DDR3 Memory
- 4GB eMMC Storage
- CE, FCC Class B Certification
Technical Specifications
System Information
| Processor | NXP i.MX 6 Dual Lite, NXP i.MX 6 Quad Core |
|---|---|
| System Memory | 1GB / 2GB DDR3 |
Storage
| Storage | 4GB eMMC |
|---|
Display
| Multiple Display | HDMI + LVDS |
|---|
Audio
| Audio Codec | WM8962 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | KSZ9031RNX |
|---|---|
| LAN Port | 1 x RJ45 |
Power Requirement
| DC Input | DC 12 ~ 26V |
|---|---|
| Power Mode | AT |
Software Support
| OS | Android 4.4.2 / 6.0, Yocto 2.1 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
I/O
| External I/O Connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 Powered LAN, 1 x DC Jack, 1 x HDMI 2.0 In, 1 x Line-out, 1 x Micro SD Slot, 1 x Power LED, 1 x Reset, 2 x USB 2.0 Type A, 1 x Jack for I/R extender cable (Optional) |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x Backlight, 1 x CAN, 1 x I2C, 1 x Line-out, 1 x LVDS, 1 x Micro USB, 1 x RS232, 1 x RS232/422/485 Debug, 1 x RTC battery, 1 x SATA, 1 x USB 2.0, 1 x USB 2.0 Type B OTG, 1 x USB |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (-4°F ~ 185°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension | 146mm x 102mm |
| Weight | 0.15 kg |
Ordering Information
| Ordering Information | RSC-IMX6L6D-A1R00 : RSC-IMX6L6D-A1R00, RSC-IMX6Q6D-A1R00 : RSC-IMX6Q6D-A1R00 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant