Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ARM-based-SBC
RSC-IMX8M
Series: RSC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue RSC-IMX8M is a rugged 3.5” ARM-based SBC powered by the NXP i.MX8M Quad-Core processor. Featuring up to 4GB LPDDR4 memory, 16GB eMMC storage, dual LAN, triple display outputs (HDMI, LVDS, MIPI DSI), wide temperature support, and rich I/O, it is ideal for industrial and embedded applications.
Key Features
- NXP i.MX8M Cortex-A53 Quad Core 1.3GHz with Cortex-M4
- 2GB LPDDR4 (expandable to 4GB)
- 16GB eMMC (expandable to 64GB)
- -40°C ~ 85°C wide temperature range
- CE, FCC Class B Certification
Technical Specifications
System Information
| Processor | NXP i.MX8M Cortex-A53 Quad Core 1.3GHz, Cortex-M4 core processor |
|---|---|
| System Memory | 2GB LPDDR4 (expandable to 4GB) |
Storage
| Storage | 16GB eMMC (expandable to 64GB) |
|---|
Display
| Multiple Display | HDMI / LVDS / MIPI DSI |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | LAN 1: Intel I210, LAN 2: RTL8211 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ45 |
Power Requirement
| DC Input | DC 12V ~ 24V (for MIPI DSI) |
|---|
Software Support
| OS | Android 9.0 / 10, Yocto 2.5 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
I/O
| External I/O Connector | 1 x USB 3.0 Type A, 2 x Gigabit LAN, 1 x HDMI 2.0 In, 1 x USB 3.0 Type C (Data only), 1 x Micro SD Slot, 1 x Headphone Jack, 1 x Reset, 1 x Power LED, 1 x DC Jack + 1x2P Connector Power |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x Front Panel, 1 x Backlight, 1 x TAG, 1 x MIPI CSI, 1 x LVDS, 1 x I2C, 1 x USB 2.0 Header, 2 x M.2 Key E (WiFi/BT), M.2 Key B + SIM (LTE), 2 x Speaker Out Header, 1 x Line-Out, 1 x Power LED, 1 x RTC Battery, 1 x SIM Slot, 1 x Mic-In, 1 x Expand Connector (for RS232/485/GPIO/CAN Expansion Board) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
| Dimension (L x W) | 146mm x 102mm |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
Ordering Information
| Ordering Information | RSC-IMX8M-3W-A300R : 3.5" NXP i.MX8MQ, 2GB LPDDR4, 16GB eMMC, GLANx2, A03 (-40~85 Degree), RSC-IMX8M-9W-A300R : Expansion I/O board RS232/485/GPIO, A02(-40~85 Degree) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant