Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · EPIC-SBC
EPI-ARLS
Series: EPI
Manufactured byAvalue

The Avalue EPIC SBC series offers compact 4-inch embedded single board computers designed for high performance and versatility. Equipped with Intel® Core™ processors and supporting DDR5 memory, these boards provide multiple USB, COM, and LAN ports, along with expansion options like M.2 E Key and M.2 M Key. Suitable for various applications including industrial automation, healthcare, and IoT solutions.
Key Features
- Top Layer Soldered Socket
- Intel® Core™ Ultra Processors supports LGA 1851 CPU Up to 35W Max
- Intel® Q870/H810 chipsets
- Single DDR5 6400MHz SO-DIMM socket, support up to 48GB
- Triple Display: 1 x DP, 1 x HDMI, 1 x 2CH LVDS or 1x eDP (Default LVDS)
- Expansion Slot: M.2 Key-E, M.2 Key-M
- Dual 2.5G Gigabit Ethernet
- 2 x RS-232/422/485, 2 x RS-232
- DC in +12V
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1851 Socket Supports Intel® Core™ Ultra Processors (Max. TDP at 35W) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262pin SO-DIMM Up to 48GB Dual Channel DDR5 5600/6400MHz (6400Mhz for Ultra 7, Ultra 9 CPU). |
| Platform Controller Hub | Intel® Q870/H810 Chipset |
| I/O Chipset | EC ITE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring Voltages monitoring |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT760AABYX |
Storage
| Storage | 1 x M.2 Key M 2280, support PCI-e x4 Gen4 NVMe or SATA device, 1 x M.2 Key M 2242, support PCI-e x4 Gen4 NVMe or SATA device (for Q870 only) |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Xe LPG graphics architecture CPU integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x DP 2.0: Max: 7680 x 4320@60 Hz, 1 x HDMI 2.0 : 4096 x 2304@60 Hz, 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) or 1 x eDP: 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes), default LVDS |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key E 2230, support Wi-Fi module, support 1x PCIe x1 Gen 3, USB 2.0, 1 x M.2 Key M 2280, support PCI-e x4 Gen 4 NVMe or SATA device, 1 x M.2 Key M 2242, support PCI-e x4 Gen 4 NVMe or SATA device (for Q870 only) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Controller, 2 x Intel® i226V 2.5 Gigabit Controller (H810 only 1 x Intel® i226-V 2.5 Gigabit Controller) |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 3 x RJ-45 (LAN3 for Q870 only) |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen 2 at I/O for Q870, (2 x USB 3.2 Gen 2, 2 x USB 3.2 Gen 1 at I/O for H810), 4 x USB 2.0 ports by pin header |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/RS422/485, 2 x RS-232 |
| GPIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) w/HDD/SSD, ambient 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | (6.5" x 4.5")165 x 115 mm |
| Weight | 0.70lbs (0.3kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V |
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant