Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Mini-ITX
EMX-C246P
Series: EMX

The Avalue EMX-C246P is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 8th and 9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3, Xeon® E-2200/2100, Pentium®, and Celeron® processors with a TDP of up to 95W, utilizing the Intel® C246 chipset. The board accommodates up to 64GB DDR4 2400/2666MHz SO-DIMM memory with ECC support (depending on CPU). Key features include triple display outputs (2 x HDMI, 1 x VGA, and LVDS/eDP by BOM option), quad Intel® Ethernet ports (1 x I219LM, 3 x I210AT), multiple USB ports (8 x USB 3.0, 2 x USB 2.0), serial interfaces (4 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through 1 x PCIe x16 slot, 1 x M.2 (2242/2260/2280) M-Key slot supporting Intel® RST and PCIe x4 mode SSDs, and 1 x M.2 (2230) E-Key slot for Wi-Fi modules. With a compact form factor of 170mm x 170mm, ATX power support, and operating temperature range of 0°C to 60°C, the EMX-C246P offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- 8/9th Gen. Core™/Pentium®/Celeron®/Xeon® E-2200/2100 Processor with Intel® C246 Chipset
- 2 x 260-pin DDR4 2400/2666 MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 64GB (ECC Memory Supported by CPU)
- 2 x HDMI, VGA, LVDS Co-lay eDP(By BOM Option)
- 1 x PCIe x16
- 1 x Intel® I219LM, 3 x Intel® I210AT
- 8 x USB3.0 at I/O, PS2 KB/MS + 2 x USB 2.0 at I/O, 1 x 2 x 10 Pin for 2 x USB3.0, 3 x USB2.0 by Pin Header
- 1 x M.2 (2242/2260/2280) M-Key, 1 x M.2 (2230) E-Key
- 6 x COM
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA1151 Socket Supports 8/9th Generation Intel® Core™ / Pentium® / Celeron® / Xeon® (Workstation) Processors |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C246 Chipset |
| System Memory | 2 x 260-Pin DDR4 2400/2666MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB (ECC Memory Support by CPU) |
| I/O Chipset | nuvoton NCT6106D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard infineon SLB9665 supports TPM 2.0 |
| Board | Mini ITX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 8/9th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | VGA: 2048 x 1536@60Hz, HDMI: 3840 x 2160@30Hz, 2560 x 1600@30Hz, Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS) by BOM Option |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS), eDP By BOM Optional |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe x16 (Support 2 x PCIe x8 Riser Card for C246 PCH By Jumper), 1 x M.2 (2242/2260/2280) M-Key, Supports Intel RST, PCIe x4 NVMe SSD, 1 x M.2 (2230) E-Key, Supports WiFi Module |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Support Line-out & Mic-in & Front Audio Pin-header |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY, 3 x Intel® I210AT PCIe Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 4 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 8 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS232, 2 x RS-232/422/485 |
| SATA | 4 x SATA III |
| RAID | Support RAID 0, 1, 5, 10 |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
| MIO | 1 x PS/2 Keyboard or 1 x PS/2 Mouse |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V/+5V/5VSB/+3.3V/-12V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-C246P-B1R, Intel® 8/9th Gen. Core™ /Pentium®/Celeron®/Xeon® E-2200/2100, Processor Mini ITX Motherboard With Intel® C246 Chipset, Intel® 8th Gen Supports LGA 1151 CPU Up to 95W Max., Intel® 9th Gen Supports LGA 1151 CPU 4 core & 6 core CPU Up to 95W,, but kindly note: with 8 core CPU, only support CPU up to 35W Max., Intel® 8th Gen Supports LGA 1151 CPU Up to 95W Max., Intel® 9th Gen Supports LGA 1151 CPU 4 core & 6 core CPU Up to 95W,, but kindly note: with 8 core CPU, only support CPU up to 35W Max. |
|---|