Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Mini-ITX
EMX-R680P
Series: EMX

The Avalue EMX-R680P is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports Intel® 12th/13th Gen Core™ i9/i7/i5/i3, Pentium®, and Celeron® processors with TDP up to 125W, utilizing the Intel® R680E chipset. The board accommodates up to 64GB DDR5 4800MHz SO-DIMM memory. Key features include quad display outputs (2 x DP++, 1 x HDMI 2.1b supporting 8K@60Hz, 1 x LVDS or eDP), four Intel® i226-LM 2.5GbE LAN ports, multiple USB ports (4 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 3.2 Gen1 via header, 2 x USB 2.0 via header), serial interfaces (2 x RS-232/422/485, 3 x RS-232), and expansion options through 1 x PCIe x16 Gen5 slot, 1 x M.2 (2230) E-Key for Wi-Fi modules, and 2 x M.2 (2242/2280) M-Key slots for SSDs. With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range, and support for Windows and Linux operating systems, the EMX-R680P offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- LGA 1700 Socket Supports 12/13th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 / Pentium® / Celeron® Processors with Intel® R680E Chipset (Max. TDP at 125W)
- 2 x 262-Pin DDR5 4800MHz Dual Channel SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB
- 2 x DP++, 1 x HDMI 2.1b, 1 x eDP or LVDS
- 1 x PCIe x16 (Gen5)
- 4 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Ethernet
- 4 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 2.0
- 1 x M.2 (2230) E-Key, 2 x M.2 (2242/2280) M-Key
- 5 x COM
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1700 Socket Supports 12/13th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 / Pentium® / Celeron® Processors (Max. TDP at 125W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® R680E Chipset |
| System Memory | 2 x 262-Pin DDR5 4800MHz Dual Channel SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB |
| I/O Chipset | nuvoTon NCT6126D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | fTPM (Firmware TPM) |
| Board | Mini ITX |
Display
| Multiple Display | 4 Independent Displays |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12/13th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x HDMI 2.1b, 2 x DP++: 4096 x 2304@60Hz / 5120 x 3200@60Hz, 1 x LVDS: 1920 x 1080@60Hz Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) or 1 x eDP 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes) |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) or 1 x eDP 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes) |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe x16 (Gen5), 1 x M.2 (2230) E-Key, Support WiFi Module with PCIe x2 Gen 4 & USB 2.0, 2 x M.2 (2242/2280) M-Key, Support PCIe x4 Gen 4 SSD |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Support Line-out & Mic-in & Front Audio Pin-header |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 4 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 4 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 3 x RS232, 2 x RS232/422/485 |
| SATA | 2 x SATA III |
| RAID | Support RAID 0, 1 |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~55°C (32~131°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C at 95% relative humidity, non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V / +5V / 5VSB /+3.3V /-12V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-R680P-A1R, Intel® 12/13th Gen Core™ i9/i7/i5/i3 / Pentium® / Celeron® Processors |
|---|