Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Motherboard-Embedded-Peripheral
JDAM9060D
Series: JDAM
Manufactured byAvalue

The Avalue JDAM9060D is a compact RS-485 remote digital input/output module equipped with 4 digital inputs, making it ideal for industrial automation applications. It supports communication speeds of 1200, 2400, 4800, 9600, 19.2K, 38.4K, and 115.2K bps, ensuring compatibility with various systems. Operating with a power requirement of 10Vdc to 30Vdc and a maximum power dissipation of 1.2W, the JDAM9060D is designed for energy-efficient performance. Its robust design ensures reliable operation in demanding industrial environments.
Key Features
- Over-voltage and over-current protection on digital I/O
- Various IO combinations : 16-bit configurable input or output with LED
- Input counter function
- High drive capacity on digital output
- MODBUS TCP protocol
- Standalone control function : step sequence control instruction, device to device
- communication
- Software key function
Technical Specifications
I/O
| Interface | RS-485, 2 wires |
|---|---|
| Speed(bps) | 1200, 2400, 4800, 9600, 19.2K, 38.4K, 115.2K |
| Power Dissipation | 1.2W (max.) |
| Power Requirement | 10Vdc ~ 30Vdc |
Output
| Channel | 4 relay output |
|---|---|
| AC Contact Rating | 0.6A @125Vac; 0.3A @250Vac |
| DC Contact Rating | 2A @30Vdc; 0.6A @110Vdc |
Digital Input
| channel | 4 isolated input channels with common power |
|---|---|
| Logical Level 0 | +1Vdc (max.) |
| Logical Level 1 | +3.5Vdc ~ +24Vdc |
Input Counter
| Counter Channel | 4 digital input |
|---|---|
| Length | 16-bit(0~65535) |
| Frequency | 100Hz (max.) |
Ordering Information
| Ordering Information | ACC-DIO-RS-01R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant