Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Thin-Mini-ITX
EMX-SKLUP
Series: EMX

The Avalue EMX-SKLUP is a Thin Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 6th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 and Celeron® BGA processors, accommodating up to 32GB DDR4 2133MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (DP++, HDMI/DP, LVDS), dual Gigabit LAN ports (Intel® I210AT and I219LM), multiple USB ports (4 x USB 3.0, 4 x USB 2.0), serial interfaces (4 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through PCIe x1, M.2 Type B and Type A slots, SD card slot, and SIM card slot. With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows and Linux operating systems, the EMX-SKLUP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Onboard 6th Gen. Intel® Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron® BGA Processor
- 2 x 260-pin DDR4 2133 MHz SO-DIMM Supports Up to 32GB
- DP++, HDMI/DP, LVDS
- 1 x PCIe x1
- 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM
- 4 x USB 2.0, 4 x USB 3.0
- 1 x M.2 Type B 3042/2242/2260/2280, 1 x M.2 Type A
- 6 x COM
- DC in +12V~24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | 6th Generation Intel® Core™ i7-6600U, 2-Core, 2.6GHz processor, 6th Generation Intel® Core™ i5-6300U, 2-Core, 2.4GHz processor, 6th Generation Intel® Core™ i3-6100U, 2-Core, 2.3GHz processor, 6th Generation Intel® Celeron™ 3955U, 2-Core, 2.0GHz processor |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-Pin DDR4 2133MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 32GB |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard infineon SLB9665 supports TPM 2.0 |
| Board | Thin Mini ITX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 6th Gen U series SoC Integrated Graphics |
| Spec. & Resolution | DP: 4096 x 2160@60Hz (1 x HDMI/DP, 1 x DP++), HDMI: 3840 x 2160@30Hz, LVDS: 1920 x 1080@60Hz (Chrontel. CH7511B eDP to LVDS Converter), Co-lay eDP 1.3: 4096x2160@60Hz BOM Optional |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS) |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe x1, 1 x M.2 Type B 3042/2242/2260/2280, 1 x M.2 Type A, 1 x SD card slot Supports SD/ SDHC Card, 1 x SIM Card Slot |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY, 1 x Intel® I210AT PCIe Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 7, Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.0, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS-232, 2 x RS-232/422/485 |
| SATA | 2 x SATA III, 2 x SATA Power |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
| Other | 1 x S/PDIF |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 60°C (32 ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C at 95% relative humidity, non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | DC in +12V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-SKLUP-6600-B2R, EMX-SKLUP-6300-B2R, EMX-SKLUP-6100-B2R, EMX-SKLUP-3955-B2R, Intel® 6th Gen. Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron®BGA Processor Thin Mini ITX Motherboard |
|---|