Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Thin-Mini-ITX
EMX-TWLP
Series: EMX

The Avalue EMX-TWLP is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports Intel® Core™ 3 Processor N355, Intel® Processor N150, and Intel® Processor N250, accommodating up to 16GB DDR5 SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (HDMI, DisplayPort, LVDS/eDP), dual 2.5 Gigabit Ethernet ports (Intel® i226V), multiple USB ports (USB 3.2 and USB 2.0), serial interfaces (6 x COM ports), GPIOs, and expansion options through M.2 Key M, Key E, Key B, SIM card slot, and Mini PCIe. With a compact form factor of 170mm x 170mm and support for Windows 10, Windows 11, and Linux operating systems, the EMX-TWLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Onboard Intel® Processor N150, N250 & Intel® Core™ 3 N355 series processors, Thin Mini ITX Motherboard
- 1 x 262-pin DDR5 4800 MHz SO-DIMM Socket, Supports up to 16GB Max
- HDMI, DP++, DP, eDP or LVDS, Supports up to triple display
- 1 x PCIe Gen3 x1
- 2 x Intel® i226V
- 2 x USB3.2 Gen2, 3 x USB3.2 Gen1, 4 x USB 2.0
- 1 x M.2 Type B, 1 x M.2 Key E, 1 x M.2 Key M
- 6 x COM
- DC in +12V~24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Onboard Intel® Processor N150, N250 & Intel® Core™ 3 Processor N355 |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-Pin DDR5 4800MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 16GB |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard nuvoTon NPCT754AADYX support SPI TPM 2.0 |
| Board | Thin Mini ITX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Graphics |
| Spec. & Resolution | 1 x HDMI 2.0b, HDMI 2.0b Max resolution 4096 x 2160@60Hz, 1 x DP++, DP++ Max resolution 1920 x 1080@60Hz, 1 x DP 1.4a Max resolution 4096 x 2160@60Hz, 1 x eDP or LVDS, eDP 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes), LVDS 1920 x 1080 (Dual Channel 18/24-bits) |
| LVDS | 1 x LVDS (Dual Channel 18/24-bits) or 1 x eDP (2 Lanes), Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS Converter |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Type B slot for 3042/3052/2242 size with USB 3.2 Gen1x1, USB 2.0, SIM Slot for LTE/IO Cards support WWAN+GNSS, 1 x M.2 Key E 2230 (1 x PCIe Gen3 x1 & USB 2.0 Signal), 1 x M.2 Type M 2242/2280 SSD Support PCIe Gen3 x1 or SATA III |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® i226V 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen2, 2 x USB 3.2 Gen1, 1 x USB 3.2 Gen1 Vertical Type A, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS-232, 2 x RS232/422/485 |
| SIM Slot | Co-lay 1 x 10pin FPC Connector for SIM Card Adapter |
| SATA | 1 x SATA III, 1 x SATA Power |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | DC in +12V~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-TWLP-N150-A1R, EMX-TWLP/N150/6COM/9USB/2LAN/A1, EMX-TWLP-N250-A1R, EMX-TWLP/N250/6COM/9USB/2LAN/A1, EMX-TWLP-N355-A1R, EMX-TWLP/N355/6COM/9USB/2LAN/A1 |
|---|