RCC-MM-GMD24G-01R
Series: RCC
Manufactured byAvalue
RCC-MM-GMD24G-01R Front
Key Features
  • IP65 in front & IPx1 whole unit
  • Calibration mode(optional)
  • DIN6868-157 compliant(optional)
  • 20 meter DVI/15 meter HDMI long cable solution
Technical Specifications
Audio
Speaker Output0.5W speaker x2 (optional)
Certification
Panel
LCD Size24"
Display TypeFull HD
Resolution1920 x 1200
Pixel pitch0.270 mm x 0.270mm
LuminanceAR glass 820 nits, AG PCAP 800 nits (optional)
Contrast ratio1000
Viewing angle89/89 Deg. Horizontal &Vertical
Response time14 ms
BacklightLED
Touch TypeProjective capacitive multi-touch up to 10 points
Display color16.7 M
DICOM compliantAmbient light 0/0.5/1/1.5/2/2.5/3 nits (optional)
Active display area518.4 mm x 324.0mm
I/O
Input Interface1 x VGA, 1 x DVI, 1 x HDMI, 1 x Display port
Digital inputStandard DVI connector
Analog inputVideo: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. CompositeSync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz
Cables15 pin D-sub cable*1, Optional: DVI cable
Plug & playVESADDC2B
Mechanical & Environmental
Weight7 kg
IP RatingIP65 front & IP X1 whole unit
VESA100 x 100
ConstructionPlastic
Power RequirementAC/DC adapter, Input: 100~250 Vac, 60/50Hz, Output: 24V, 3.75A
Power Mode24V DC in
Dimension573.8mm x 387.8mm x 63.5mm
Base standTilt adjustable (optional)
Power consumptionOn:<60W; active off: <5W
Power managementEPA Energy Star compliant
Color Mode
Color temperatureCool/neutral/warm/user
gamma1.8/2.0/2.2/2.4/linear
Calibration modeCommunication protocol is ready to calibrate the monitor through USB(optional)
Optional Items
Optional ItemsAG PCAP touch, 0.5W speaker x2, Calibration mode, DICOM compliant