Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Display
RCC-MM-GMD24G-01R
Series: RCC

The Avalue RCC-MM-GMD24G-01R is a 24-inch Full HD (1920 x 1080) medical display designed for precision imaging in healthcare settings. It offers 820 nits brightness, ensuring clear visibility in various lighting conditions. The display features a full flat IP65-rated front panel for easy disinfection and hygiene maintenance. With VESA 100 mounting compatibility, it can be easily installed on endoscopy towers, walls, or surgical lights. Optional features include a backlight stabilizer for consistent image quality and DICOM calibration for accurate grayscale imaging, making it suitable for applications such as ultrasound, endoscopy, and surgical workstations.
Key Features
- IP65 in front & IPx1 whole unit
- Calibration mode(optional)
- DIN6868-157 compliant(optional)
- 20 meter DVI/15 meter HDMI long cable solution
Technical Specifications
Audio
| Speaker Output | 0.5W speaker x2 (optional) |
|---|
Certification
| Certification Information | CE(IEC/EN/BS EN60601-1, IEC/EN/BS EN60601-2), FCC Class B, VCCI, cTUVus certified(ANSI/AAMI ES60601-1, CSA C22.2 NO.60601-1), DIN6868-157 compliant |
|---|
Panel
| LCD Size | 24" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Pixel pitch | 0.270 mm x 0.270mm |
| Luminance | AR glass 820 nits, AG PCAP 800 nits (optional) |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89/89 Deg. Horizontal &Vertical |
| Response time | 14 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 16.7 M |
| DICOM compliant | Ambient light 0/0.5/1/1.5/2/2.5/3 nits (optional) |
| Active display area | 518.4 mm x 324.0mm |
I/O
| Input Interface | 1 x VGA, 1 x DVI, 1 x HDMI, 1 x Display port |
|---|---|
| Digital input | Standard DVI connector |
| Analog input | Video: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. CompositeSync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz |
| Cables | 15 pin D-sub cable*1, Optional: DVI cable |
| Plug & play | VESADDC2B |
| User control and indicator | Sensor keys multi-language OSD&Power indicator*1 :, contrast, brightness, auto adjust, clock, phase, color, temp, hor position, ver position, input select , key lock |
Mechanical & Environmental
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| IP Rating | IP65 front & IP X1 whole unit |
| VESA | 100 x 100 |
| Construction | Plastic |
| Power Requirement | AC/DC adapter, Input: 100~250 Vac, 60/50Hz, Output: 24V, 3.75A |
| Power Mode | 24V DC in |
| Dimension | 573.8mm x 387.8mm x 63.5mm |
| Base stand | Tilt adjustable (optional) |
| Power consumption | On:<60W; active off: <5W |
| Power management | EPA Energy Star compliant |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
|---|---|
| gamma | 1.8/2.0/2.2/2.4/linear |
| Calibration mode | Communication protocol is ready to calibrate the monitor through USB(optional) |
Optional Items
| Optional Items | AG PCAP touch, 0.5W speaker x2, Calibration mode, DICOM compliant |
|---|