RCC-MM-GMD27G-01R
Series: RCC
Manufactured byAvalue
Key Features
- IP65 in front & IPx1 whole unit
- ALS(optional)
- Calibration mode(optional)
- DIN6868-157 compliant
- 20 meter DVI/15 meter HDMI long cable solution
Technical Specifications
Audio
| Speaker Output | 2W speaker x2 (optional) |
|---|
Certification
|---|
Panel
| LCD Size | 27" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.3114 mm x 0.3114mm |
| Luminance | AR glass 930 nits, AG PCAP 850 nits (optional) |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89/89 Deg. Horizontal &Vertical |
| Response time | 14 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 1.07 B |
| DICOM compliant | Ambient light 0/0.5/1/1.5/2/2.5/3 nits (optional) |
| Active display area | 597.9 mm x 336.3mm |
I/O
| Input Interface | 1 x VGA, 1 x DVI, 1 x HDMI, 1 x Display port |
|---|---|
| Digital input | Standard DVI connector |
| Analog input | Video: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. CompositeSync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz |
| Cables | 15 pin D-sub cable*1, Optional: DVI cable |
| Plug & play | VESADDC2B |
Mechanical & Environmental
| Weight | 8 kg |
| IP Rating | IP65 front & IP X1 whole unit |
| VESA | 100 x 100 |
| Construction | GM Front Metal/ Back Plastic |
| Power Requirement | AC/DC adapter, Input: 100~250 Vac, 60/50Hz, Output: 24V, 3.75A |
| Power Mode | 24V DC in |
| Dimension | 660.2mm x 408.8mm x 65.8mm |
| Base stand | Tilt adjustable (optional) |
| Power consumption | On:<60W; active off: <5W |
| Power management | EPA Energy Star compliant |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
| gamma | 1.8/2.0/2.2/2.4/linear |
Optional Items
| Optional Items | AG PCAP touch, 2W speaker x2, DICOM, Calibration mode, Backlight Stabilizer (ALS) |