Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Display
RCC-MM-GMD27G-01R
Series: RCC
Manufactured byAvalue

The Avalue RCC-MM-GMD27G-01R is a 27-inch 4K UHD medical display designed for precision imaging in healthcare settings. It offers a resolution of 3840 x 2160, ensuring exceptional image clarity. The display is DICOM compliant and features a full flat IP65-rated front panel for easy disinfection. With multiple input interfaces including VGA, DVI, HDMI, and DisplayPort, it ensures compatibility with various medical imaging equipment. Optional features include projective capacitive touch, GPIO for remote control, and SDI in/out for enhanced connectivity.
Key Features
- IP65 in front & IPx1 whole unit
- ALS(optional)
- Calibration mode(optional)
- DIN6868-157 compliant
- 20 meter DVI/15 meter HDMI long cable solution
Technical Specifications
Audio
| Speaker Output | 2W speaker x2 (optional) |
|---|
Certification
| Certification Information | CE(IEC/EN/BS EN60601-1, IEC/EN/BS EN60601-2), FCC Class B, VCCI, cTUVus certified(ANSI/AAMI ES60601-1, CSA C22.2 NO.60601-1), DIN6868-157 compliant |
|---|
Panel
| LCD Size | 27" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.3114 mm x 0.3114mm |
| Luminance | AR glass 930 nits, AG PCAP 850 nits (optional) |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89/89 Deg. Horizontal &Vertical |
| Response time | 14 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 1.07 B |
| DICOM compliant | Ambient light 0/0.5/1/1.5/2/2.5/3 nits (optional) |
| Active display area | 597.9 mm x 336.3mm |
I/O
| Input Interface | 1 x VGA, 1 x DVI, 1 x HDMI, 1 x Display port |
|---|---|
| Digital input | Standard DVI connector |
| Analog input | Video: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. CompositeSync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz |
| Cables | 15 pin D-sub cable*1, Optional: DVI cable |
| Plug & play | VESADDC2B |
| User control and indicator | Sensor keys multi-language OSD&Power indicator*1 :, contrast, brightness, auto adjust, clock, phase, color, temp, hor position, ver position, input select , key lock |
Mechanical & Environmental
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| IP Rating | IP65 front & IP X1 whole unit |
| VESA | 100 x 100 |
| Construction | GM Front Metal/ Back Plastic |
| Power Requirement | AC/DC adapter, Input: 100~250 Vac, 60/50Hz, Output: 24V, 3.75A |
| Power Mode | 24V DC in |
| Dimension | 660.2mm x 408.8mm x 65.8mm |
| Base stand | Tilt adjustable (optional) |
| Power consumption | On:<60W; active off: <5W |
| Power management | EPA Energy Star compliant |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
|---|---|
| gamma | 1.8/2.0/2.2/2.4/linear |
| Calibration mode | Communication protocol is ready to calibrate the monitor through USB(optional) |
Optional Items
| Optional Items | AG PCAP touch, 2W speaker x2, DICOM, Calibration mode, Backlight Stabilizer (ALS) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant