Product Datasheet
20 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Display
RCC-MS-DIV23T
Series: RCC
Manufactured byAvalue

The Avalue RCC-MS-DIV23T is a 23.8" Full-HD (1920x1080) medical-grade touch display (QD0124CM01), designed for bedside, point-of-care, and clinical review. With a high 3000:1 contrast, wide 178° viewing, DICOM support, P-CAP 10-point touch, and a front IP65 / rear IPx2 sealed plastic chassis, it pairs clinical image fidelity with a hygienic, compact form. Connectivity includes HDMI and DisplayPort inputs with a USB touch cable, a multi-language OSD with physical controls, a wide-input 12V DC medical adapter, and dual 2W speakers. cTUVus 60601-1 and CE/CB 60601 certification make the RCC-MS-DIV23T a compliant clinical touch monitor.
Key Features
- 23.8" Full-HD (1920x1080) medical-grade P-CAP touch display
- High 3000:1 contrast, 178°/178° viewing angle, 350-nit
- 16.7M colours, DICOM support
- HDMI + DisplayPort inputs, USB touch
- Multi-language OSD with physical controls
- Front IP65 / Rear IPx2 sealed, fanless plastic chassis
- Dual 2W speakers
- 12V DC medical adapter (12Vdc/5.0A)
- cTUVus 60601-1, CE/CB (IEC 62368-1, IEC 60601-1), EN 60601-1-2
Technical Specifications
Audio
| Speaker Output | 2W speaker x2 |
|---|
Certification
| Certification Information | cTUVus 60601-1;CAN/CSA-C22.2 60601-1, CB(IEC 62368-1,IEC 60601-1),, CE(EN55032;EN55035;EN62368-1, ROHS,WEEE);EN 60601-1-2;, FCC Part15 subpart B |
|---|
Panel
| LCD Size | 23.8" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.2745 mm x 0.2745mm |
| Luminance | 350 cd/m2 (Typ.) |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 178/178 Deg. Horizontal & Vertical |
| Response time | 14 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 16.7 M |
| DICOM compliant | Yes |
| Active display area | 527.04 mm x 296.46mm |
I/O
| Input Interface | 1 x HDMI, 1 x Display port |
|---|---|
| Cables | 1 x HDMI cable, 1 x DP cable, 1 x USB 2.0 cable (for touch) |
| User control and indicator | Physical button for multi-language OSD & Power indicator*1 :, Brightness, Contrast, Color mode, Audio, Language, Source, Power key lock, Re-set |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 5.4 Kg |
| IP Rating | Front IP65 & Rear IPx2 |
| VESA | 100 x 100 |
| System Fan | Fanless |
| Construction | Plastic |
| Power Requirement | AC/DC Adapter, Input: 100-240Vac, 1.5-0.75A, 50-60 Hz, Output: 12Vdc, 5.0A |
| Power Mode | 12V DC in |
| Mounting Kit | Stand (optional), VESA mount kit (optional), Wall mount kit (optional) |
| Dimension | 571.43mm x 340.9mm x 52.7mm |
| Base stand | Tilt adjustable (optional) |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RCC-MS-DIV23T-01R | QD0124CM01/23.8"/1920x1080/PCAP/12V/350nits/1000:1/HDMI/DP, With, 1. 65W power adapter x 1, 2. HDMI cable x 1, 3. DP cable x 1, 4. USB 2.0 cable (for touch) x 1 |
|---|