Product Datasheet
20 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Display
RCC-MS-GMD65GT
Series: RCC

The Avalue RCC-MS-GMD65GT is a 65" 4K (3840x2160) medical display in a metal enclosure (RTOP6521AMA/T), designed for operating-room and clinical large-format imaging. With IP65 front / IP32 whole-unit sealing, optional DICOM Barten-curve compliance, and a fanless GM-metal build, it delivers a high-fidelity 1.07-billion-colour image for surgical and diagnostic review. It supports Full, Dual (PBP/PIP) and Quad signal modes, with VGA, DVI, HDMI and dual DisplayPort inputs, an internal medical-rated AC power supply, optional AG-PCAP 10-point touch, speaker, DICOM and remote control. VESA 400x400 mounting and EN/IEC 60601-1 medical certification make it a complete OR-grade display.
Key Features
- 65" 4K UHD (3840x2160) medical display, metal enclosure
- AG glass 460 nits / optional AG PCAP 440 nits, 4000:1 contrast
- 1.07 billion colours, optional DICOM Barten-curve compliance
- Full / Dual (PBP/PIP) / Quad signal modes
- VGA, DVI, HDMI, 2 x DisplayPort inputs
- Optional AG-PCAP 10-point multi-touch
- IP65 front, IP32 whole unit, fanless GM-metal build
- Internal medical AC power supply, VESA 400x400
- EN/IEC 60601-1 ed3.2 medical certification
Technical Specifications
Certification
| Certification Information | FCC Class B, VCCI, CE (EN 62368-1; EN 55032/55035), CE (EN60601-1, ed 3.2; EN60601-1-2, ed 4.1) |
|---|
Panel
| LCD Size | 65" |
|---|---|
| Display Type | 4K |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Luminance | AG glass 460 nits, AG PCAP 440 nits (optional) |
| Contrast ratio | 4000 |
| Viewing angle | 89/89 Deg. Horizontal &Vertical |
| Response time | 8 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 1.07 G |
| DICOM compliant | Barten curve (optional) |
| AG Protection Glass | Yes |
| Active display area | 1429.6 mm x 804.6mm |
I/O
| Display Port | 2 x Display port |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| VGA | 1 x VGA |
| RS232 | Yes |
| Input Interface | 1 x VGA, 1 x DVI, 1 x HDMI, 2 x Display port |
| Digital input | Standard DVI & DisplayPort |
| Analog input | Video: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. Composite, Sync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz |
| Cables | HDMI 1.8M 4K cable x 1, USB touch cable x 1 |
| Plug & play | VESADDC2B |
| User control and indicator | Power indicator x1, Sensor keys x 8, TOUCH DISABLED/SOURCE/PIP/SWAP/MENU/-/+/POWER |
Mechanical & Environmental
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 50 kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD/mSATA: 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | IP65 in front, IP32 whole unit |
| VESA | 400 x 400 |
| System Fan | Fanless |
| Construction | GM metal |
| Power Requirement | Internal power supply:100~250Vac, 60/50Hz |
| Power Mode | AC In |
| Mounting Kit | Stand (optional), VESA mount kit (optional), Wall mount kit (optional) |
| Dimension | 1521mmx945mmx105mm |
| Base stand | Base stand & Wall mount |
| Power consumption | On:<350W; active off: <20W |
| Power management | EPA Energy Star compliant |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
|---|---|
| gamma | 1.8/2.0/2.2/2.4/linear |
| Calibration mode | Communication protocol is ready to calibrate the monitor through, USB (optional) |
Optional Items
| Optional Items | AG PCAP touch, Speaker, DICOM, Remote control |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RCC-MS-GMD65G-01R (Normal Display without power cord), RCC-MS-GMD65G-02R (Normal Display with EU power cord), RCC-MS-GMD65G-03R (Normal Display with US/TW power cord), RCC-MS-GMD65G-04R (Normal Display with UK power cord), RCC-MS-GMD65T-01R (Touch display without power cord), RCC-MS-GMD65T-02R (Touch display with EU power cord), RCC-MS-GMD65T-03R (Touch display with US/TW power cord), RCC-MS-GMD65T-04R (Touch display with UK power cord) |
|---|