Product Datasheet
20 May 2026
IoT Solution · ARTEMIS-RTLS
Artemis-1U-Server
Series: Artemis
Manufactured byAvalue

The Avalue Artemis 1U Server is the location server for the ARTEMIS real-time location system (RTLS), a 1U rackmount appliance pre-loaded with the Artemis Portal that ingests data from UWB anchors and tags to compute and present real-time indoor positions. Built on an Intel® Core™ i7-9700 processor with 16GB DDR4 2400MHz and 512GB SSD + 4TB HDD storage, it supports up to 50 Artemis anchors. In a compact 393.2 x 430 x 43.5 mm 1U chassis, it provides the central compute, database and dashboard for small-to-mid ARTEMIS deployments — the brain of the RTLS.
Key Features
- Location server for the ARTEMIS RTLS (1U rackmount)
- Pre-loaded Artemis Portal software
- Intel® Core™ i7-9700 processor
- 16GB DDR4 2400MHz DIMM
- 512GB SSD + 4TB HDD storage
- Supports up to 50 Artemis anchors
- Central compute, database and dashboard for RTLS
- Compact 1U chassis (393.2 x 430 x 43.5 mm)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-9700 Processor (8th Gen) |
|---|---|
| System Memory | 16GB DDR4 2400MHz DIMM |
| Storage | 512 GB SSD + 4TB HDD |
Software Support
| Software | Pre-loaded Artemis Portal |
|---|---|
| Capacity | Supports up to 50pcs Artemis anchors |
Mechanical & Environmental
| Form Factor | 1U rackmount server |
|---|---|
| Dimensions | 393.2 x 430 x 43.5 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | Artemis 1U Server |
|---|