Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · IPC-Peripherals-and-Accessories
ACC-ARM-D45R
Manufactured byAvalue
%2FACC-ARM-D45R%2FACC-ARM-D45R-front_800x800.png?alt=media)
The Avalue ACC-ARM-D45R is a durable industrial mounting arm engineered for secure installation of panel PCs and industrial monitors in automation systems, control panels, kiosks, and factory HMI stations. Designed with a strong metal structure, it supports flexible tilt, swivel, and rotation adjustments to enhance ergonomics and operator efficiency. With standard VESA mounting compatibility, the ACC-ARM-D45R ensures stable, space-saving, and professional mounting solutions for demanding industrial environments.
Key Features
- Meets VESA standards
- Easy to install with the perfect desk stand
- Superior flexibility and movement
- Tilting up and down directions: 100 degrees
- With cable arrangement space
- For 10\"~12\" panel PC
- Metal white
Technical Specifications
Mechanical & Environmental
| VESA | 75x75mm |
|---|---|
| Loading | Max. 7 Kgs |
| Dimension (W x L x D) | 190 x 159 x 206 mm |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Tilt angle | Up: 90 +/- 2°, Down: 10 +/- 1° |
| Switch | Right: 0°, Left: 0° |
| Max support size | Up to 12\" monitor |
| Max support weight | Max.7 kg |
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant