Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · IPC-Peripherals-and-Accessories
AUX-086
Series: AUX
Manufactured byAvalue
%2FAUX-086%2FAUX-086%20front_800x800.png?alt=media)
The Avalue AUX-086 is an industrial-grade peripheral accessory engineered to work seamlessly with Avalue panel PCs, monitors, and industrial computing platforms. Designed for continuous operation in demanding industrial environments, the AUX-086 enhances system expandability and installation flexibility. Its robust construction and compatibility make it suitable for automation systems, factory floors, kiosks, control rooms, and other industrial applications.
Key Features
- 1 x LAN
- 1 x MPCIE w/SIM
Technical Specifications
System Information
| Board | E9697AU8600R |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | SiliconMotion SM768 Embedded GPU |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 1 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Win10/Linux, *1. Need BIOS accordingly, *2. Need install Intel I211ATdriver |
|---|
External I/O
| LAN Port | 1 |
|---|
Internal I/O
| SIM Slot | 1 x SIM card slot (push push) |
|---|---|
| Expansion | 1 x Mini PCIe (USB2.0 & PCIe) |
Mechanical & Environmental
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Operating Temp. | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
| Dimension (L x W) | 86 x 55mm |
Ordering Information
| Ordering Information | AUX-086-LAN-A1R, 1x LAN + 1 x Mini PCIe w/SIM for ARC Series, AUX-086-LAN-A01R, 1x LAN + 1 x Mini PCIe w/SIM for ARC-xx35(New Back Cover) series |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant