Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · IPC-Peripherals-and-Accessories
AUX-TCB
Series: AUX
Manufactured byAvalue
%2FAUX-TCB%2FAUX-TCB-front_800x800.png?alt=media)
The Avalue AUX-TCB is an industrial-grade peripheral accessory developed for seamless integration with Avalue panel PCs, monitors, and industrial computer platforms. Built for stable performance in continuous-duty industrial environments, the AUX-TCB supports flexible system configuration and enhanced connectivity. Its durable design makes it suitable for factory automation, control panels, kiosks, industrial workstations, and other mission-critical applications.
Key Features
- Intelligent, multi-purpose thermal control board with MCU processor
- Wide operation temperature -40°C to 80°C
- 2 channels of fan control functionality
- 4 channels of temperature sensors
- 6 channels of heater control
- RoHS & reach compliant
Technical Specifications
System Information
| Board | EC ITE IT8528VG-I/FX |
|---|
Internal I/O
| CPU/System FAN | 2 x Fan connector |
|---|---|
| DC input | 1 x 12V DC Jack / 12V in Wafer / 2 x 5V in Wafer (Either one) |
| Heater connector | 6 x Heater connector |
| Thermal connector | 4 x Thermal sencor connector, Temperature detect range -55 ˚C ~ +125 ˚C |
System Control
| LED Indicator | 1 x Heating indicator light |
|---|
Mechanical & Environmental
| Storage Temp. | -40°C ~ 85°C |
|---|---|
| Operating Temp. | -40°C ~ 85°C |
| Dimension (L x W) | 50 x 60 mm |
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant