Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · IPC-Peripherals-and-Accessories
IET DB-A
Series: IET
Manufactured byAvalue
%2FIET%20DB-A%2FIET%20DB-A%20front_800x800.png?alt=media)
The Avalue IET-DB-A is an industrial-grade peripheral accessory engineered for seamless compatibility with Avalue panel PCs, monitors, and embedded computing platforms. Designed to support stable system integration in harsh and continuous-operation environments, the IET-DB-A enhances flexibility in industrial system design. Its robust construction makes it ideal for factory automation, control cabinets, kiosks, and industrial HMI applications.
Key Features
- 4 x USB3.0 ports
Technical Specifications
System Information
| Board | E9697ABYT01R-A |
|---|
External I/O
| USB | 4 x USB 3.0 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Weight | 200g |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Operating Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Dimension (L x W) | 86x51.2mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant