Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · IPC-Peripherals-and-Accessories
IET DB-K
Series: IET
Manufactured byAvalue
%2FIET%20DB-K%2FIET%20DB-K%20front_800x800.jpg?alt=media)
The Avalue IET-DB-K is a rugged industrial peripheral accessory developed to enhance connectivity and system integration for Avalue panel PCs, industrial displays, and embedded computing platforms. Designed for stable, long-term operation in harsh industrial environments, the IET-DB-K is well suited for factory automation, machine control, kiosks, and industrial HMI applications where reliability and durability are essential.
Key Features
- 2 x RS-232
- 1 x LAN
Technical Specifications
System Information
| Board | E9697ABYT00R-K |
|---|
External I/O
| LAN Port | 1 x LAN |
|---|
Internal I/O
| RS232 | 2 x RS-232 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Weight | 200g |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Operating Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Dimension (L x W) | 86x51.2mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant