Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
APC-15W00
Series: APC
Manufactured byAvalue

The Avalue APC-15W00 is a 15.6" Full-HD (1920x1080) projected-capacitive multi-touch industrial monitor designed as a compact, fanless display for retail, signage, and interactive front-ends. With HDMI and AV (CVBS+Audio) inputs, a built-in 5MP camera, and dual 2W speakers, it works as a self-contained touch display driven by an external source. The 10-point PCAP touch panel reports over USB and the unit runs on a simple +12V DC input with fanless 0~40°C operation. A multi-language OSD, SD/MMC/MS card slot, remote controller, adapter, and stand make the APC-15W00 an easy-to-deploy interactive monitor.
Key Features
- 15.6" Full-HD (1920x1080) LCD with projective-capacitive 10-point multi-touch
- HDMI input + AV input (CVBS + Audio)
- Built-in 5.0MP camera
- 2 x 2W speakers, 3.5mm earphone
- Multi-language OSD
- USB touch/camera interface, SD/MMC/MS card slot
- +12V DC input, fanless 0~40°C
- VESA 100 x 100mm, ABS+PC construction
- Ships with remote controller, adapter and stand
Technical Specifications
System Information
| Other | Multi OSD language |
|---|
Audio
| Audio Codec | 1 x 3.5mm earphone |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Power Requirement
| DC Input | +12V |
|---|
External I/O
| USB Port | 1 x USB 2.0, 2 x USB 2.0 for Touch/Camera |
|---|
Panel
| LCD Size | 15.6" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 700 |
| Viewing angle | 85 (U), 85 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch supports up to 10 points |
I/O
| HDMI | 1 x HDMI input |
|---|---|
| Other | 1 x SD/MMC/MS |
| Camera | 5.0 M/P (PC HDMI input mode for use) |
DC In / Out Connector
| Input Power Connector | Power Jack : DC 12V power input |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 40 degree |
|---|---|
| Operating Humidity | 20~80%RH |
| Dimension (W x L x D) | 388 x 245 x 27 mm |
| VESA | 100 x 100mm |
| Weight | 1.7 Kg |
| Color | black |
| Construction | ABS + PC |
Accessory
| Accessory | 1 x Remote Contorller, 1 x Adapter, 1 x Stand |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | APC-15W00 |
|---|