Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
ARC-10W00
Series: ARC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ARC-10W00 is a 10.1" industrial display designed for rugged environments. It features a high-resolution projected capacitive (PCAP) multi-touch screen and an IP65-rated front panel, offering protection against dust and water. The display supports versatile connectivity options, including HDMI, VGA, and DisplayPort, making it suitable for a wide range of industrial applications that require reliable performance and durability.
Key Features
- 10.1" WXGA LCD with projected capacitive multi touch
- HDMI, VGA, display port, line in
- Rugged design for vibration & shock protection
- Fanless operation -10~ 50°C
- Default with +12V DC in power input
- Front panel: IP65
- Default with panel mount kits
- Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image
Technical Specifications
System Information
| Other | OSD key at rear cover |
|---|
Panel
| LCD Size | 10.1", 16:10 |
|---|---|
| Display Type | WXGA |
| Resolution | 1280x800 |
| Pixel pitch | 0.1695mm(H) x 0.1695mm(V) |
| Luminance | 400 cd/m2 |
| Contrast ratio | 800 |
| Viewing angle | 85 (U), 85 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch supports up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 88% |
Expansion
| Expansion | Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image |
|---|
External And Internal I/O
| USB | USB type B connector for touch function |
|---|---|
| HDMI | 1x HDMI 1.4a (HDCP 1.3) |
| VGA | 1x 15 PIN D-SUB VGA connector |
| Display Port | 1x Display Port 1.2 (HDCP 1.3) |
Audio
| Audio Interface | 1x Line in |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 5W |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 2 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 282.3 x 201 x 61.4 mm |
| Vibration Test | 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Default with panel mount kits |
| Power Mode | +12V DC in by DC Jack, Optional +9~36V DC in by phoenix connector |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Metal |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1200-CP-A1R, 12.1" PCAP Multi-Touch Rugged Industrial Monitor, DP/HDMI/VGA/Line out/SPK/OSD key/12V Power adapter, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant