Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
ARC-1200
Series: ARC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ARC-1200 is a 12.1" industrial display designed for rugged environments. It features a high-resolution screen with projected capacitive (PCAP) multi-touch technology and an IP65-rated front panel, ensuring protection against dust and water. This display is suitable for industrial applications where durability and reliable performance are essential, offering multiple connectivity options such as HDMI, VGA, and DisplayPort.
Key Features
- 12.1" XGA LCD with projected capacitive multi touch
- HDMI, display port, VGA input, line in
- Rugged design for vibration and shock protection
- Fanless operation -10 ~ 50°C
- Default with +12V DC in power input
- Front panel IP65 protection
- Default with panel mounting kits
- Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image
Technical Specifications
System Information
| Other | OSD key at rear cover |
|---|
Panel
| LCD Size | 12.1", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.240mm(H) x 0.240mm(V) |
| Luminance | 600 cd/m² |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 11 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch supports up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
Expansion
| Expansion | Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image |
|---|
External And Internal I/O
| USB | USB type B connector for touch function |
|---|---|
| HDMI | 1x HDMI 1.4a (HDCP 1.3) |
| VGA | 1x Display Port 1.2 (HDCP 1.3) |
| Display Port | 1x Display Port 1.2 (HDCP 1.3) |
Audio
| Audio Interface | 1x Line in |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 5W |
Certifications
| Certification Information | CE/ FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C, (option for -20°C ~ 70°C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 2.5 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 293.77 x 226.3 x 61.5 mm |
| Vibration Test | 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Requirement | +12V DC in by DC Jack, Optional +9~36V DC in by phoenix connector |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Metal |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1200-CP-A1R, 12.1" PCAP Multi-Touch Rugged Industrial Monitor, DP/HDMI/VGA/Line out/SPK/OSD key/12V Power adapter, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant