Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
ARC-1500
Series: ARC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ARC-1500 is a 15" industrial display designed for harsh environments. It features a durable design with an IP65-rated front panel, ensuring protection against dust and water. The display offers a high-resolution screen with projected capacitive (PCAP) multi-touch functionality, making it ideal for various industrial applications. It also provides versatile connectivity options, including HDMI, VGA, and DisplayPort.
Key Features
- 15" XGA LCD with projective capacitive multi touch
- HDMI, display port, VGA input, line in
- Rugged design for vibration and shock protection
- Fanless operation -10 ~ 50°C
- Default with +12V DC in power input
- Front panel IP65 protection
- Default with panel mounting kits
- Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and imagex
Technical Specifications
System Information
| Other | OSD key at rear cover |
|---|
Panel
| LCD Size | 15", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024x768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 300 cd/m2 |
| Contrast ratio | 2000 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch supports up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
Expansion
| Expansion | Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image |
|---|
External And Internal I/O
| USB | USB type B connector for touch function |
|---|---|
| HDMI | 1x HDMI 1.4a (HDCP 1.3) |
| VGA | 1x 15 PIN D-SUB VGA connector |
| Display Port | 1x Display Port 1.2 (HDCP 1.3) |
Audio
| Audio Interface | 1x Line in |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 5W |
Certifications
| Certification Information | CE/ FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C, (option for -20°C ~ 70°C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 3.7 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 350 x 274.5 x 63.5 mm |
| Vibration Test | 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Requirement | +12V DC in by DC Jack, Optional +9~36V DC in by phoenix connector |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Metal |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1500-CP-A1R, 15" PCAP Multi-Touch Rugged Industrial Monitor, DP/HDMI/VGA/Line out/SPK/OSD key/12V Power adapter, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant