Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
ARC-1700
Series: ARC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ARC-1700 is a 17" industrial display built for rugged environments. It offers a high-resolution display with projected capacitive (PCAP) multi-touch capability. The screen is protected by an IP65-rated front panel, making it resistant to dust and water. This display is suitable for various industrial applications, providing reliable performance with versatile connectivity options, including HDMI, VGA, and DisplayPort..
Key Features
- 17" SXGA LCD with projective capacitive multi touch
- HDMI, display port, VGA input, line in
- Rugged design for vibration and shock protection
- Fanless operation -10 ~ 50°C
- Default with +12V DC in power input
- Front panel IP65 protection
- Default with panel mounting kits
- Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image
Technical Specifications
System Information
| Other | OSD key at rear cover |
|---|
Panel
| LCD Size | 17", 5:4 |
|---|---|
| Display Type | SXGA |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Pixel pitch | 0.264mm(H) x 0.264mm(V) |
| Luminance | 350 cd/m2 |
| Contrast ratio | 800 |
| Viewing angle | 60 (U), 80 (D), 80 (L), 80 (R) |
| Response time | 30 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch supports up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% |
Expansion
| Expansion | Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image |
|---|
External And Internal I/O
| USB | USB type B connector for touch function |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 (BIOS |
| HDMI | 1x HDMI 1.4a (HDCP 1.3) |
| VGA | 1x 15 PIN D-SUB VGA connector |
| Display Port | 1x Display Port 1.2 (HDCP 1.3) |
Audio
| Speaker Output | 2 x 5W |
|---|---|
| Audio Interface | 1x Line in |
Certifications
| Certification Information | CE/ FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C, (option for -20°C ~ 70°C) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 4.6 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 392.72 x 325.32 x 70.25 mm |
| Vibration Test | 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Requirement | +12V DC in by DC Jack, Optional +9~36V DC in by phoenix connector |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Metal |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1700-CP-A1R, 17" PCAP Multi-Touch Rugged Industrial Monitor, DP/HDMI/VGA/Line out/SPK/OSD key/12V Power adapter, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant