Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
OFM-1500
Series: OFM
Manufactured byAvalue

The Avalue OFM-1500 is a 15" open-frame touch monitor (CVD) built for retail and industrial integration. With a 1024x768 panel, 300-nit brightness, and 10-point PCAP touch, it serves as a compact, robust, integration-ready display module. A wide 0~60°C operating range and flexible HDMI/VGA/USB/USB-C connectivity on a simple 12V DC input make the OFM-1500 an easy-to-embed touch monitor for kiosks, counters, and machine front-ends.
Key Features
- 15" (1024 x 768) open-frame touch monitor (CVD)
- 300-nit brightness, 700:1 contrast
- 10-point projected-capacitive (PCAP) touch
- Wide 0~60°C operating temperature
- HDMI + VGA inputs
- USB and USB Type-C
- 12V DC input
- Certification: CB, UL/cUL, CCC, BSMI, CE Class B
- Application: retail / industrial
Technical Specifications
Certification
| Certification Information | CB, UL/cUL, CCC, BSMI, CE Class B |
|---|
External I/O
| USB Port | 1 x USB/ 1 x Type C |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| VGA | 1 x VGA |
Panel
| LCD Size | 15" |
|---|---|
| Resolution | 1024 x 768 |
| Luminance | 300 cd/m2 |
| Contrast ratio | 700 |
| Frame Rate (Hz) | 60 |
| Active Display Area (mm) | 304.1 x 228.1 |
| Response time | 23 ms |
| Touch Screen | 10 point PCAP touch |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 70°C |
| Power Consumption (W/max.) | 25 |
| Power Requirement | 12VDC/2A |
| Dimension (W x L x H) | 334.2 x 256 x 41.1 |
Ordering Information
| Ordering Information | OFM-1500-X000C-1R | 15" Open frame touch monitor// 1024 x 768/ 300 nits/ PCAP touch/ HDMI/ VGA/ type C/ USB/ 12V DC-in |
|---|