Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
OFM-21W00
Series: OFM
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFM-21W00 is a 21.5" open-frame industrial display designed for robust environments. It features a Full HD resolution with projected capacitive (PCAP) multi-touch technology, making it ideal for interactive applications. The display is built with an IP65-rated front panel, offering protection against dust and water. It provides versatile connectivity options such as HDMI, VGA, and DisplayPort, suitable for various industrial uses.
Key Features
- 21.5" Full-HD open frame PCAP touch monitor
- VGA, display port, HDMI input connectors
- Audio phone jack in
- USB type A for touch function
- Slim & strength design
- Fanless operation from 0° ~ 45°C
- 12V DC in (option for wide voltage 9~36V DC in)
- Various mounting kits compliance with OFT series
- Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image
Technical Specifications
Panel
| LCD Size | 21.5", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| B/L Inverter/Converter | LCD built in |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.24795mm(H) x 0.24795mm(V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 2000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 35 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch supports up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% |
| Touch Controller | EETI |
Expansion
| Expansion | Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image |
|---|
External And Internal I/O
| HDMI | 1x HDMI input |
|---|---|
| VGA | 1x VGA input |
| Display Port | 1x Display Port input |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
System Control
| LED Indicator | Power Led |
|---|---|
| Control Buttons | OSD function key (Power/ Menu/ Up/ Down) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 45°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 4.1 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 501.9 x 294.2 x 53.4 mm |
| Vibration Test | 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 0.5hr/axis |
| Shock Test | Operating: IEC 60068-2-27 testing procedures, 10G for operation mode |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| Mounting Kit | Option for flush / Panel / Wall mount with mounting kits |
| Power Requirement | +12V DC in |
| System Fan | Fanless |
| VESA | 75 x 75 mm, 100 x 100 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | OFM-21W00-X0003-2R, 21.5 1920x1080 220nits LED Panel, Open Frame Monitor with P-Cap Touch HDMI in/, DP, in/VGA in/Audio Line in/USB(B) for touch/OSD key/speaker/12V input/Without Adapter, ACC-OFT-21-FMT-01R, Flush Mount Kits for OFT-21W series, ACC-OFT-21-PMT-01R, Panel Mount Kits for OFT-21W series, ACC-OFT-21-WMT-01R, Wall Mount Kits for OFT-21W series, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant