Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
OFM-3700
Series: OFM
Manufactured byAvalue

The Avalue OFM-3700 is a 37" high-brightness stretched bar display (CVD) built for demanding transportation environments. With a 1920x540 ultra-wide Hi-TNi panel, 1000-nit brightness, optical bonding with low-reflect cover glass, and a 5000:1 contrast ratio, it delivers a clear, robust image for in-vehicle and platform signage. An IP65/IK10-rated front, a wide -25~55°C operating range, EN50155/EN45545 rail certification, and a wide +24~110V DC input make the OFM-3700 a rugged, integration-ready stretched display for transportation passenger information.
Key Features
- 37" (1920x540 ultra-wide stretched bar) high-brightness display (CVD)
- 1000-nit sunlight-readable Hi-TNi panel
- Optical bonding with low-reflect cover glass
- 5000:1 contrast ratio, 11 ms response
- IP65 / IK10 rated front
- Wide -25~55°C operating temperature
- EN50155 / EN45545 rail certification
- HDMI input, wide +24~110V DC input
- Application: transportation passenger information
Technical Specifications
Certification
| Certification Information | EN50155/EN45545 |
|---|
External I/O
| HDMI | 1x HDMI |
|---|
Panel
| LCD Size | 37" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 540 |
| Luminance | 1000 cd/m2 |
| Contrast ratio | 5000 |
| Frame Rate (Hz) | 60 |
| Active Display Area (mm) | 904.32 x 254.34 |
| Response time | 11 ms |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | -25°C ~ 55°C |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 85°C |
| Power Consumption (W/max.) | 85 |
| Power Requirement | +24~+110V DC In |
| Dimension (W x L x H) | 961 x 290.9 x 86.76 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | OFM-3700-X000G-1R | 37" Open frame transportation monitor/ 1920 x 540/ 1000nits/ HDMI/ DC-IN/ EN45545/EN50155 certify/+24 ~ 110V DC-in, VMS-RPPS, Intel® 13th Core 7/5/3/Celeron®Processor/4LAN/4COM/4USB/2DP/2HDMI, VMS-CFS, 8th/9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processors/2LAN/3COM/4USB/1DP/2HDMI, AIB-Q6490 | Qualcomm® Kryo™ 670, 8 cores, up to 2.7 GHz, 12 TOPS (INT8)/1LAN/1COM/6USB/1HDMI/DC IN, AIB-3588 | Rockchip RK3588/2LAN/4USB/1HDMI IN/2HDMI OUT/1Type C DP/DC IN, AIB-3566 | Rockchip RK3566/1LAN/2USB/1HDMI IN/1HDMI OUT/DC IN |
|---|