Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
APC-2132
Series: APC

The Avalue APC-2132 is a 21.5" Full-HD ultra-light expandable industrial touch panel PC powered by 6th Generation Intel Core i7/i5/i3/Celeron (Skylake-U) on the ARC-SKLU SBC, designed as a sleek, fanless terminal for self-service kiosks and touch HMI with an integrated LED reading light bar. With a DDR4 2133 SO-DIMM (up to 16GB), Infineon TPM 2.0, and IET-module expansion, it delivers reliable x86 performance in a slim plastic enclosure with an IP65 front. The 1920x1080 PCAP 10-point multi-touch panel pairs with dual Gigabit Ethernet (Intel I211AT + I219LM), 4x USB 3.0, 2x COM, HDMI, line-out/mic-in, and a half-size mini-PCIe by IET board. A +19V locking DC input and fanless operation make the APC-2132 a durable, low-maintenance interactive display.
Key Features
- 21.5" Full-HD (1920x1080) PCAP 10-point multi-touch panel PC, fanless
- 6th Gen Intel Core i7/i5/i3 / Celeron (Skylake-U), ARC-SKLU
- 1 x 260-pin DDR4 2133MHz SO-DIMM, up to 16GB
- Infineon TPM 2.0 (SLB 9665 TT2.0)
- Integrated LED reading light bar, front IP65
- Dual GbE (Intel I211AT + I219LM), 4x USB 3.0, 2x COM, HDMI
- Full-size mini-PCIe (mSATA) + half-size mini-PCIe by IET module
- 2.5" drive bay, line-out / mic-in (by IET module)
- +19V locking DC input, fanless; CE / FCC Class B
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7/ i5/ i3 / Celeron Processor |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Skylake U SoC integrated |
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2133MHz SO-DIMM up to 16 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528VG/FX |
| Watchdog Timer | H/W reset: 1sec.~255min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring system temperature and voltage with auto throttling control |
| TPM | Infineon TPM 2.0 (SLB 9665 TT2.0) |
| SBC | ARC-SKLU |
Expansion
| Expansion | 1 x Full size mini PCIe supports mSATA, PCIe & USB signal, 1 x Half size mini PCIe supports PCIe & USB signal by IET module |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive bay, 1 x mSATA (by mini PCIe) |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Skylake SoC integrated Graphics, Supports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. resolution 3840x2160 @ 24Hz, LVDS: Max. resolution 1920x1080 @ 60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S, supports 5.1-CH |
|---|---|
| Audio Interface | 1 x Line out, 1 x Mic in, (by IET module) |
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +19V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack |
Software Support
| OS | Win 7 / Win 8 / Win 10 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Specification
| Dimension | 539.6 * 342.6 * 45.2 mm |
|---|
Panel
| LCD Size | 21.5" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 248.25um (H) x248.25um (V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 18ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 (by IET module) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
Internal I/O
| SATA | 1 x SATA3 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI (by IET board) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 6.3 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Plastic- black |
| Construction - Rear | Plastic- black |
Component
| Adapter | Input:100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output:72W adapter (19V @ 3.78A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | APC-2132-660-A2R | 21.5" 1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black),, Intel Core i7-6600U/4GB Memory/ 4USB3.0/2COM/SPK/HDMI/ 72W Power adapter, APC-2132-630-A2R | 21.5"1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black),, Intel Core i5-6300U/4GB Memory/ 4USB3.0/2COM/SPK/HDMI/ 72W Power adapter, APC-2132-610-A2R | 21.5"1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black), Intel Core i3-6100U/4GB Memory/ 4USB3.0/2COM/SPK/HDMI/ 72W Power adapter, APC-2132-395-A2R | 21.5" 1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black),, Intel Core Celeron 3955U/4GB Memory/ 4USB3.0/2COM/SPK/HDMI/ 72W Power adapter, Power Cord:, EU E170203183DR, US E1702031835R, JP E170203183BR, UK E170P060370R, AU E170P060392R |
|---|