Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
APC-2138
Series: APC

The Avalue APC-2138 is a 21.5" Full-HD ultra-light expandable industrial touch panel PC powered by 11th Generation Intel Core i3/i5 (Tiger Lake) on the EMX-TGLC/EMX-TGLP SBC, designed as a sleek, fanless terminal for smart-ward bedside, point-of-care, and self-service touch HMI. With dual DDR4 3200MHz SO-DIMM (up to 64GB), onboard TPM 2.0, and flexible M.2 expansion, it delivers responsive x86 performance in a slim plastic enclosure with an IP65 front. The 1920x1080 PCAP 10-point multi-touch panel pairs with Intel I225IT 2.5GbE + Intel I219LM Gigabit Ethernet, 4x USB 3.0, dual DP++, and dual 2W speakers. M.2 Key-B (WWAN+GNSS/NVMe SSD) and M.2 Key-E (Wi-Fi/CNVi) slots plus a 2.5" SSD with service window add expansion. A wide +12~24V DC input and fanless operation make the APC-2138 a durable bedside and HMI terminal.
Key Features
- 21.5" Full-HD (1920x1080) PCAP 10-point multi-touch panel PC, fanless
- 11th Gen Intel Core i5-1135G7 / i3-1115G4 (Tiger Lake), EMX-TGLC/TGLP
- 2 x 260-pin DDR4 3200MHz SO-DIMM, up to 64GB (non-ECC)
- Onboard Nuvoton NPCT754 TPM 2.0
- M.2 Key-B (WWAN+GNSS or NVMe SSD), M.2 Key-E (Wi-Fi / CNVi)
- 2.5" SSD bay with service window + M.2 slot
- Intel I225IT 2.5GbE + Intel I219LM GbE, 4x USB 3.0, 2x DP++
- Front panel IP65, 2x 2W speakers
- Wide +12 ~ +24V DC input, fanless; CE / FCC Class B / VCCI
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i5-1135G7 (up to 4.2GHz, quad-core, 8M Cache, TDP: 15W), Intel® Core™ i3-1115G4 (up to 3.0GHz, dual-core, 6M Cache, TDP: 15W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Tiger Lake SoC integrated |
| System Memory | 2 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM supports up to 64GB (non ECC only) |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset: 1sec. ~ 65535sec./min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltages monitoring, CPU fan speed control |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AADYX support TPM 2.0 |
| SBC | EMX-TGLC / EMX-TGLP |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 type B 3042/3052/2242/2260/2280 support WWAN+GNSS or NVMe SSD, 1 x M.2 Key E 2230 support WiFi module and CNVi (1 x PCI-e x1 & USB 2.0 signal) |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive bay, 1 x M.2 slot |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® 11th Generation CPU integrated |
|---|---|
| Spec. & Resolution | DP1+DP2 (DP1.4): Max: 7680 x 4329@60 Hz, DP3+DP4 (DP1.4): Max: 7680 x 4329@60 Hz, Single DP port (2021/2 Lab test): 5120 x 2160 @60 Hz, DVT check Max: 7680 x 4329@60 Hz, Note: This resolution is actual test result. Intel resolution as below:, 2 x DP++ : 1920 x 1080@60 Hz, 2 x DP: 4096 x 2304@60 Hz, LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (chrontel CH7511B eDP to LVDS), eDP 4096 x 2304@60 Hz, *2 x DP++, LVDS, eDP default (thin mini ITX), optional: DP3 and DP4 for full height, (Maximum: 6 for quadruple independent displays) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225IT 2.5 Gigabit Ethernet, 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V~+24V |
|---|---|
| DC Input Connector | 4-pin din |
Software Support
| OS | Win10 / Win11 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, VCCI |
|---|
Specification
| Dimension | 539.6 * 342.6 * 45.2 mm |
|---|
Panel
| LCD Size | 21.5" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 248.25um (H) x248.25um (V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 18ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% |
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x LAN |
| Display Port | 2 x DP++ |
| Switch | Power switch |
| DC input | 24V DC in |
| LED indicator | Power LED |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% @ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 539.6 x 342.6 x 45.2 mm |
| Weight | 6.3 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Plastic- black |
| Construction - Rear | Plastic- black |
Component
| Adapter | Input:100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output:90W adapter (24V @ 3.75A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Packing List
| Packing List | 1 x APC-2138, 1 x Power adapter |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | APC-2138-C15-A1R | 21.5 1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black), Intel Core i3-1115G4/4GB Memory/4USB3.0/2LAN/2DP/SPK/90W Power adapter, APC-2138-C35-A1R | 21.5 1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black), Intel Core i5-1135G7/4GB Memory/4USB3.0/2LAN/2DP/SPK/90W Power adapter, APC-2138-S15-A1R | 21.5 1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black), Intel Core i3-1115G4E/4GB, Memory/4USB3.0/2LAN/2DP/SPK/90W Power adapter, APC-2138-S45-A1R | 21.5 1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black), Intel Core i5-1145G7E/4GB, Memory/4USB3.0/2LAN/2DP/SPK/90W Power adapter, E971XAP2138002R | WIFI Kit for APC-2138, E971XAP2138000R | Camera Kit for APC-2138, E170203183DR | EU Power Cord, E1702031835R | US Power Cord, E17120318001R | JP Power Cord, E170P060370R | UK Power Cord |
|---|