Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
APC-2146
Series: APC

The Avalue APC-2146 is a 21.5" Full-HD ultra-slim industrial touch panel PC powered by the 14th Generation Intel Core Ultra 5 125U (Meteor Lake) on the EMX-MTLP SBC, designed as a sleek, fanless terminal for smart-ward bedside, point-of-care, and self-service touch HMI. With a DDR5 5600MHz SO-DIMM (up to 32GB), TPM 2.0, and a 2.5" SATA3 SSD bay, it delivers modern AI-capable x86 performance in a slim plastic enclosure with an IP65 front. The 1920x1080 PCAP 10-point multi-touch panel pairs with dual Intel i226 2.5 Gigabit Ethernet, 5x USB (incl. USB-C), HDMI, mic-in/line-out, and an M.2 Key-E slot for an optional Wi-Fi module. A wide +12~24V Mini-DIN DC input and passive fanless cooling make the APC-2146 a quiet, durable bedside and HMI terminal.
Key Features
- 21.5" Full-HD (1920x1080) PCAP 10-point multi-touch ultra-slim panel PC, fanless
- 14th Gen Intel Core Ultra 5 125U (Meteor Lake), EMX-MTLP, passive cooling
- 1 x 262-pin DDR5 5600MHz SO-DIMM, up to 32GB
- 2.5" SATA3 SSD, TPM 2.0
- Dual Intel i226 2.5 Gigabit Ethernet
- 5x USB (2x USB 3.2 Gen1, 2x USB 3.2 Gen2, 1x USB Type-C), 1x HDMI
- Mic-in / line-out, M.2 Key-E for optional Wi-Fi
- Front panel IP65, optional Wi-Fi & BT
- Wide +12 ~ +24V Mini-DIN DC input, fanless; CE / FCC Class B / VCCI
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® 14th Gen Meteor Lake Ultra 5 125U Processor |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-Pin DDR5 5600MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 32GB |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring |
| TPM | TPM 2.0 |
| SBC | EMX-MTLP |
| CPU Cooler (Type) | Passive |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key E 2230 support WiFi module |
|---|
Storage
| Storage | 2.5” SATA3 SSD |
|---|
Audio
| Speaker Output | 2 x 2W speaker |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Ethernet Controller, 1 x Intel® i226V 2.5 Gigabit Ethernet Controller |
|---|
Power Requirement
| DC Input | +12V~+24V |
|---|---|
| Power Connector Type | Mini Din 4-pin DC Jack |
Software Support
| OS | Win10, Win11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, VCCI |
|---|
Panel
| LCD Size | 21.5" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 248.25um (H) x248.25um (V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 18ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% |
External I/O
| USB Port | 2 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB Type C |
|---|---|
| Video Port | MIC-in, Line-out |
| LAN Port | 2 x LAN |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Switch | Power switch |
| DC input | DC in Jack |
| LED indicator | Power LED |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% @ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 539.6x324.6x45.5mm |
| Weight | TBD |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Plastic white/ black |
| Construction - Rear | Plastic white/ black |
Component
| Adapter | Input:100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output:90W adapter (24V @ 3.75A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Packing List
| Packing List | 1 x APC-2146, 1 x Power adapter |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | E170203183DR | EU Power Cord, E1702031835R | US Power Cord, E17120318001R | JP Power Cord, E170P060370R | UK Power Cord |
|---|