Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1037
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1037 is a 10.4" industrial touch panel PC with an Intel® Processor N97. It features a 5-wire resistive touch screen, fanless design, dual 2.5GbE LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, designed for rugged environments. It supports flexible mounting options, wide voltage input, and operates within a wide temperature range.
Key Features
- 10.4" XGA LCD with 5-wire resistive touch
- Intel® Processor N97
- 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 16GB max (non ECC only)
- 2 x LAN (2.5GbE), 2 x COM, 2 x USB3.2
- 1 x USB type C (w/ PD(20V/3A input), USB3.2(Gen2x1, 10Gbps, 5V/3A output), display function)
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- 2 x M.2 slots (Key-B 2242/3042/3052 with SIM slot1, Key-E 2230)
- Wi-Fi / BT / 4G / 5G (by option)
- Rugged design for vibration & shock protection
- Fanless operation
- Wide range DC power input +12 ~ 24Vdc
- Service window for storage and memory module
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- TPM2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Processor N97, 6M Cache, up to 3.6 GHz |
|---|---|
| System Memory | 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 16GB max (non ECC only) |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| TPM | TPM 2.0 (by default) |
| SBC | ARC-ADLN |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
Panel
| LCD Size | 10.4" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024x768 |
| Pixel pitch | 0.0685mm(H) x 0.2055mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 1200 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | Onboard USB touch (PenMount) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042/3052, SATAIII, USB3.2 Gen1x1(default, 5Gbp/s)) or PCIex1(via OEM BIOS request),, USB2.0, SIM slot for LTE cards, (*not support PCIex2 device), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0), 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|---|
| HDD/ SSD | 1 x SATA3 |
| Other Storage Device | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 for M.2 SATAIII SSD |
External And Internal I/O
| USB Port | 2 x USB3.2 (1 x double deck, type A), 1 X USB type C (w/ PD(20V/3A input), USB3.2(Gen2x1, 10Gbps, 5V/3A output), display function) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| DIO | 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus (by ARC-BYT DB-E) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B / UKCA / VCCI |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226IT 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 72W Adapter (19V @ 3.78A Adapter) AC-DC Adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 2.3 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30 mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Dimension | 259.6 x 195.8 x 46mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1037-N97-A1R, 10.4" 1024x768 500nits Industrial Touch Panel PC, ErP Design), Intel Processor N97 3.6GHz CPU/8GDDR5/2GLAN/2COM/2USB3/USB typeC/SPK/12~24V input/72W Adapter, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-01R, 4 x USB 3.0 IET module ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-01R, HDMI + 5.1 CH audio IET module for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-02R, HDMI + MPCIE w/SIM IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-01R, 2 x Isolated RS-232 IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-02R, 3 x RS-232 IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-03R, 2 x RS-232 + USB IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-04R, 2 x RS-232 + LAN IET module for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-01R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus IET module for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-01R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (OBDII/EOBD for small vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (J1939J1708 for large vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (ISO15765-4 for special large vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant