Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-10W37
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-10W37 is a rugged 10.1" industrial touch panel PC featuring an Intel® Processor N97, fanless design, and projected capacitive multi-touch screen. It offers dual 2.5GbE LAN, multiple USB and COM ports, and wide voltage input. The panel is IP65 front and IP41 rear rated for durability, with expansion options including audio, HDMI, MPCIe, GPIO, and CAN bus. It supports
Key Features
- 10.1” WXGA LCD with PCAP multi-touch
- Intel® Processor N97
- 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 16GB max (non ECC only)
- 2 x LAN (2.5GbE), 2 x COM, 2 x USB3.2
- 1 x USB type C (w/ PD(20V/3A input), USB3.2(Gen2x1, 10Gbps, 5V/3A output), display function)
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- 2 x M.2 slots (Key-B 2242/3042/3052 with SIM slot1, Key-E 2230)
- Wi-Fi / BT / 4G / 5G (by option)
- Rugged design for vibration & shock protection
- Fanless operation
- Wide range DC power input +12 ~ 24Vdc
- Service window for storage and memory module
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- TPM2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Processor N97, 6M Cache, up to 3.6 GHz |
|---|---|
| System Memory | 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 16GB max (non ECC only) |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and voltages monitoring |
| SBC | ARC-ADLN |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| TPM | TPM 2.0 (by default) |
Panel
| LCD Size | 10.1", 16:10 |
|---|---|
| Display Type | WXGA |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Pixel pitch | 0.1695mm(H) x 0.1695mm(V) |
| Luminance | 400 cd/m² |
| Contrast ratio | 800 |
| Viewing angle | 85 (U), 85 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective Capacitive Multi-Touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 88 % |
| Touch Controller | EETI |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042/3052, SATAIII, USB3.2 Gen1x1(default, 5Gbp/s)) or PCIex1(via OEM BIOS request), USB2.0, SIM slot for LTE cards (*not support PCIex2 device), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0), 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|---|
| HDD/ SSD | 1 x SATA3 |
| Other Storage Device | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 for M.2 SATAIII SSD |
External and Internal I/O
| USB Port | 2 x USB3.2 (1 x double deck, type A), 1 X USB type C (w/ PD(20V/3A input), USB3.2(Gen2x1, 10Gbps, 5V/3A output), display function |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| DIO | 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus (by ARC-BYT DB-E) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| Expansion | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042/3052, SATAIII, USB3.2 Gen1x1(default, 5Gbp/s)) or PCIex1(via OEM BIOS request), USB2.0, SIM slot for LTE cards (*Not support PCIex2 device), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0), 1 x 80-pin IET interface |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B / VCCI |
|---|
Software Support
| OS Information | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 72W adapter (19V @ 3.78A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C (-14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 282.4 x 201 x 50.9mm |
| Weight | 2.3 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-10W37-N97-B1R, 10.1" 1280x800 400nits Industrial Touch Panel PC Intel Processor N97 3.6GHz CPU/2GLAN/2COM/2USB3/USB typeC/SPK/12~24V input/72W Adapter, ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle), E1702031835R, USA Power Cord, E170203183DR, EU Power Cord, E170203183BR, Japan Power Cord, E170203183ER, UK Power Cord, E1702031800R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant