ARC-1509-B
Series: ARC
Manufactured byAvalue
ARC-1509-B Front
The Avalue ARC-1509-B is a 15" industrial touch panel PC featuring an Intel® Celeron® J1900 processor. It includes a projected capacitive multi-touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, HDMI support, and wide voltage input. The panel is IP65 compliant at the front and IP41 at the rear, designed for rugged industrial environments with fanless operation and flexible mounting options.
Key Features
  • Onboard Intel® Celeron® J1900 4-Core 2.0GHz processor
  • Full Flat Front Panel with Projected Capacitive Touch Supports Multi Touch
  • One 204-pin DDR3L SODIMM Socket Supports Up to 8GB DDR3L 1333 SDRAM
  • 4 USB, 2 COM
  • 1 x Mini PCIe Slot
  • Dual Intel I211AT Gigabit LAN
  • Wide Voltage +12V ~ +26V Input, ErP Power
  • Available Expansion for Audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN Bus
  • IP65 Compliant Front Panel, IP41 Rear Box
  • With Panel Mount kits included
  • TPM 1.2 Function (Optional)
Technical Specifications
System Information
ProcessorIntel® Celeron® J1900 4-Core 2.0GHz processor
System Memory1 x 204-Pin DDR3L 1333MHz SO-DIMM up to 8 GB
I/O ChipsetEC ITE IT8528E
Watchdog TimerH/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step
H/W Status MonitorMonitoring CPU & System Temperature and Voltage
SBCARC-BYT
CPU Cooler (Type)Fanless Heatsink
Other3 x Knockouts for Antenna Mounting
Panel
LCD Size15.0" 4:3
Display Type XGA
Resolution1024x768
Pixel pitch0.297mm(H) x 0.297mm(V)
Luminance300 cd/m²
Contrast ratio2000
Viewing angle88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R)
Response time16 ms
BacklightLED
Touch TypeProjective Capacitive Multi-Touch up to 10 points
Touch Light Transmission89 %
Touch ControllerUSB touch EETI
Expansion
Expansion1 x Mini PCIe Supports mSATA, 1 x 80-pin IET interface
Storage
Storage1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted)
I/O
USB Port1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0
COM Port1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232
SATA1 x SATA II
Display
Graphic ChipsetIntel® Valleyview SoC integrated Graphics, Supports optional dual display
Spec. & ResolutionHDMI: Max. resolution 1920x1200 @ 60Hz, (Optional by IET module)
Audio
Audio CodecRealtek ALC888S
Audio InterfaceSpeaker Out
Speaker Output2 x 2W
Certifications
Certification InformationCE/FCC Class B
Ethernet
LAN Chipset2 x Intel® I211AT
Ethernet Interface10/100/1000 Base-Tx GbE compatible
Power Requirement
DC Input+12V ~ +26V
DC Input ConnectorLockable DC Jack
AdapterInput: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter
ACPISingle power ATX Support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 Compliant
Software Support
OS InformationWin 7 / 10 / Linux/ Android 8.1
System Control
LED IndicatorHDD LED, power LED
Mechanical & Environmental
Operating Temperature-10°C ~ 50°C (-14°F ~ 122°F)
Storage Temperature-20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
Operating Humidity0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing
Dimension (W x L x H)350 x 274.5 x 53 mm
Weight3.7Kgs
Vibration TestWith SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis
Mounting KitWall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits