Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1509
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1509 is a 15" industrial touch panel PC featuring an Intel Atom® Processor E3845. It offers a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, suitable for rugged environments. It supports wide voltage input and operates within a temperature range from -20°C to 60°C.
Key Features
- Intel Atom® Processor E3845
- One 204-pin DDR3L SODIMM socket supports up to 8GB DDR3L 1333 SDRAM
- 4 USB, 2 COM
- Dual Intel I210IT Gigabit LAN
- Wide voltage +12V ~ +26V input, ErP power
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- 5-wire resistive touch
- TPM1.2 (optional)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® Processor E3845, 2M Cache, 1.91 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1333MHz SO-DIMM up to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | ARC-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 15" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V)) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 2500 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LCD |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | Onboard USB touch (PenMount) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| SATA | 1 x SATA III |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphics, supports optional dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz) |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I210IT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win 7/ Win10 / Linux / Android 8.1 |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 3.7 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30 mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Dimension | 350 x 274 x 49.8mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1509-384-A3R, 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design (D1 stepping CPU), Intel Atom SoC E3845 1.91GHz CPU/4G DDR3L/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~26V input/12V Adapter, ARC-1509-WMB-A3R, 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design/ Back panel Mount (D1 stepping CPU)t, Intel Atom SoC E3845 1.91GHz CPU/4G DDR3L/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~26V input/12V Adapter, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-01R, 4 x USB 3.0 IET module ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-01R, HDMI + 5.1 CH audio IET module for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-02R, HDMI + MPCIE w/SIM IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-01R, 2 x Isolated RS-232 IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-02R, 3 x RS-232 IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-03R, 2 x RS-232 + USB IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-04R, 2 x RS-232 + LAN IET module for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-01R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus IET module for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-01R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (OBDII/EOBD for small vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (J1939J1708 for large vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (ISO15765-4 for special large vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant