Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1532
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1532 is a 15" industrial touch panel PC featuring a 6th Generation Intel® Core™ i5 processor. It has a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, suitable for rugged environments. It supports wide voltage input and operates in temperatures from -10°C to 50°C.
Key Features
- 6th Generation Intel® Core™ i5 Processor
- One SODIMM sockets supports up to 16GB DDR4 2133 SDRAM
- 4 USB3, 2 COM
- Dual Intel Gigabit LAN
- Wide voltage +12V ~ +26V input, ErP power
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- 5-wire resistive touch
- TPM 1.2 function (optional)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i5-6300U Processor, 3M Cache, up to 2.4 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 2133MHz SO-DIMM up to 16 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| TPM | TPM 2.0 (by default) |
| SBC | ARC-SKLU |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 15" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 2500 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LCD |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | Onboard USB touch (PenMount) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3.0 (2 x double deck) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| SATA | 1 x SATA III |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Skylake SoC integrated graphics, supports optional dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. Resolution 4096x2160 @ 24Hz (optional by IET module) |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win 7/ Win10 / Linux / Android 8.1 |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 3.7 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30 mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Dimension | 350 x 274 x 49.8mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1532-630-A2R, 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, 6th Gen Intel Core i5 6300U 2.4GHz CPU/4G DDR4/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~26V input/12V Adapter, ARC-1532-WMB-A2R, 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design/ Back panel Mount, 6th Gen Intel Core i5 6300U 2.4GHz CPU/4G DDR4/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~26V input/12V Adapter, ARC-1532-630-A1-1R(RS 2 inside), 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, 6th Gen Intel Core i5 6300U 2.4GHz CPU/4G DDR4/128GB SSD/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~26V input/12V Adapter/Win10, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-01R, 4 x USB 3.0 IET module ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-01R, HDMI + 5.1 CH audio IET module for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-02R, HDMI + MPCIE w/SIM IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-01R, 2 x Isolated RS-232 IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-02R, 3 x RS-232 IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-03R, 2 x RS-232 + USB IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-04R, 2 x RS-232 + LAN IET module for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-01R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus IET module for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-01R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (OBDII/EOBD for small vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (J1939J1708 for large vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (ISO15765-4 for special large vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant