Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1535
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1535 is a 15" industrial touch panel PC featuring an Intel Atom® x6413E processor. It includes a fanless design, resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, suitable for rugged environments. It supports wide voltage input, flexible mounting options, and operates within a temperature range of -20°C to 55°C.
Key Features
- Intel Atom® x6413E Processor
- 5-wire resistive touch
- One 260-pin SODIMM sockets supports up to 32GB DDR4 3200 SDRAM
- 4 x USB3.2, 2 x COM
- Dual Intel Gigabit LAN
- 2 x M.2 slots (Key-B 2242/3042/3052, Key-E 2230)
- Support Wi-Fi / BT / 4G / 5G (by option)
- Wide voltage +12V ~ +24V input, ErP power
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- With panel mount kits included
- TPM 2.0 function
- Fanless operation wide temp. from -20°C ~ 55°C (-4°F ~ 131°F)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® x6413E Processor, 1.5M Cache, up to 3.00 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB max (in-bend ECC supported) |
| I/O Chipset | EC ITE IT5571 |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AABYX support TPM 2.0 |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | ARC-EHL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 7 x Knockouts for antenna mounting, *5 from rear cover + 2 from IET bracket |
Panel
| LCD Size | 15.0" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024x768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 2500 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | Onboard USB touch (PenMount) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 with SIM card slot, Support SATA3 (BOM option for USB or PCIe for LTE(4/5G), 1 x M.2 Key-E 2230, Support PCIe/USB Wi-Fi/BT module, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| SATA | 1 x SATA III |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Elkhart Lake SoC integrated graphics, Supports optional dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. resolution 4096x2160 @ 24Hz (Optional by IET module) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B / VCCI |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I225-IT 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (Default), Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 72W Adapter (19V @ 3.78A Adapter) AC-DC Adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | Wide temp.-20°C ~ 55°C (-4°F ~ 131°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | Wide temp.-30°C ~ 70°C(-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensingg |
| Weight | 3.7Kgs |
| Vibration Test | With SSD/M.2 SSD : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/M.2 : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Dimension | 350.51 x 274.51 x 54.5mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1535-X13-A1R, 15" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, Resistive Touch(ALC888S), Intel Atom SoC x6413E 1.50 GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~24V input/12V Adapter, ARC-1535-WMB-A1R, 15" 1024x768 500nits Industrial Touch Panel PC, ErP Design/Back panel Mount (ALC888S), Intel Atom SoC x6413E 1.50 GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~24V input/12V Adapter, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-01R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-01R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-01R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-01R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-02R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-03R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-04R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-01R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-01R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant