Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-15W32
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-15W32 is a 15.6" industrial touch panel PC powered by a 6th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 processor. It features a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, HDMI support, and wide voltage input. The panel is IP65 rated at the front and IP41 at the rear, making it suitable for rugged environments with flexible mounting options and a wide operating temperature range.
Key Features
- Onboard 6th Gen Intel® Core™ i5 6300U 2.40GHz BGA Processor
- Full Flat Front Panel with Projected Capacitive Touch Supports Multi Touch
- One SODIMM sockets supports up to 16GB DDR4 2133 SDRAM
- 4 USB3, 2 COM
- Dual Intel GigabitLAN
- Wide Voltage +12V ~ +26V Input, ErP Power
- Available Expansion for Audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO CAN Bus
- IP65 Compliant Front Panel, IP41 Rear Box
- With Panel
- Mount kits included
- TPM 1.2 Function (Optional)
Technical Specifications
System Information
| Processor | 6th Gen Intel® Core™ i5-6300U, 2-Core, 2.4GHz processor, i3 and i7 |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2133MHz SO-DIMM up to 16 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | ARC-SKLU |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 15.6", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | WXGA |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Pixel pitch | 0.252mm(H) x 0.252mm(V) |
| Luminance | 300 cd/m² |
| Contrast ratio | 500 |
| Viewing angle | 80 (U), 80 (D), 80 (L), 80 (R) |
| Response time | 8 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective Capacitive Multi-Touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 88 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe Support mSATA, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External and Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| SATA | 1 x SATA III |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Skylake SoC integrated Graphics, Supports optional dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. resolution 4096x2160 @ 24Hz (Optional by IET module) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Certifications
| Certification Information | CE/FCC Class B |
|---|
Software Support
| OS Information | Windows 7/ 10 / Linux |
|---|
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 391.2 x 239.2 x 57.5 mm |
| Weight | 3.7Kgs |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Requirement | DC +12V ~ +26V, wide voltage single power input, TVS component for surge protection, Reverse current/voltage protection |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Relative Humidity | 0~90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Fanless | Yes |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-15W32-630-B2R, 15.6" 1366x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch, 6th Gen Intel Core i5 6300U 2.4GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~26V input/12V Adapter, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant