ARC-15W33
Series: ARC
Manufactured byAvalue
ARC-15W33 Front
The Avalue ARC-15W33 is a 15.6" industrial touch panel PC featuring an Intel® Celeron® N3350/J3455 processor. It includes a projected capacitive multi-touch screen, fanless design, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, HDMI support, and wide voltage input. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, designed for rugged environments with flexible mounting options and a wide operating temperature range.
Key Features
  • 15.6” WXGA LCD with PCAP Multi-Touch
  • Onboard Intel® Celeron® N3350/J3455 SoC BGA Processor
  • 1 x 204-pin DDR3L SODIMM Socket, Supports Up to 8GB DDR3L 1600MTs SDRAM
  • Rugged Design for Vibration & Shock Protection, Cableless Design
  • Fanless Operation from -10 ~ 50°C
  • Wide Range DC Power Input from +9 ~ 36Vdc
  • Service Window, Easy to Install Memory Module
  • Front panel: IP65, Rear: IP41(except I/O)
  • TPM2.0 (optional)
Technical Specifications
System Information
ProcessorIntel® Celeron® Processor N3350/J3455, Intel® Celeron® Processor N3350, 2M Cache, up to 2.40 GHz, Intel® Celeron® Processor J3455, 2M Cache, up to 2.30 GHz
System Memory1 x 204-pin DDR3L SODIMM Socket, Supports Up to 8GB DDR3L 1600Mhz SDRAM (Non-ECC)
Watchdog TimerH/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step
H/W Status MonitorMonitoring CPU & System Temperature and Voltage
CPU Cooler (Type)Fanless Heatsink
SBCARC-APL
Other3 x Knockouts for antenna mounting
Panel
LCD Size15.6", 16:9
Display Type WXGA
B/L Inverter/ConverterLCD built in
Resolution1366 x 768
Pixel pitch0.252mm(H) x 0.252mm(V)
Luminance300 cd/m²
Contrast ratio500
Viewing angle80 (U), 80 (D), 80 (L), 80 (R)
Response time8 ms
BacklightLED
Touch TypeProjective Capacitive Multi-Touch up to 10 points
Touch Light Transmission88 %
Touch ControllerEETI
Expansion
Storage
Storage1 x 2.5” Drive Bay(7mm HDD Restricted)
HDD/ SSD1 x SATA3
Other Storage Device1 x mSATA supports on the 1st Mini PCIe slot, Auto switch for mSATA or Mini PCIe
External And Internal I/O
USB Port4 x USB3.0 (2 x Double deck)
COM Port1 x RS-232/422/485, selectable by BIOS, RS-485 supports Auto Flow, Pin-9 selected by Ring/+5V/+12V), 1 x RS-232
DIO16-bit GPIO
LAN Port2 x RJ-45
Audio
Audio CodecRealtek ALC888S
Audio InterfaceSpeaker out
Speaker Output2 x 2W
Certifications
Certification InformationCE/FCC Class B
Ethernet
LAN Port2 x Intel I211AT for APL-M
Ethernet Interface10/100/1000 Base-Tx GbE compatible
Power Requirement
DC InputDC +9V ~ +36V, wide voltage single power input
DC Input ConnectorLockable DC Jack (Default), Optional for phoenix connector
ACPISingle power ATX Support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 Compliant
Power ModeAT/ATX
AdapterInput: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter
Software Support
OS InformationLinux, Windows 10
Mechanical & Environmental
Operating Temperature-10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F)
Storage Temperature-20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
Operating Humidity0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing
Dimension (W x L x H)391.2 x 239.2 x 57.5 mm
Weight3.7Kgs
Vibration TestWith SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis
Drop TestISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed
IP RatingFront IP65, Rear IP41
Mounting KitWall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits
Power ModeAT/ATX (ATX is default setting)
System FanFanless
Construction - FrontDie Casting with Cover lens
Construction - RearBlack Die Casting
Relative Humidity0~90% Relative Humidity, Non-condensing
FanlessYes
Ordering Information
Ordering InformationARC-15W33-335-B3R, 15.6" 1366x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch (F1 Stepping CPU), Intel Celeron SoC N3350 1.10GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapter, ARC-15W33-345-B3R, 15.6" 1366x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch (F1 Stepping CPU), Intel Celeron SoC J3455 1.50GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapter, ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle)