Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-15W33
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-15W33 is a 15.6" industrial touch panel PC featuring an Intel® Celeron® N3350/J3455 processor. It includes a projected capacitive multi-touch screen, fanless design, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, HDMI support, and wide voltage input. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, designed for rugged environments with flexible mounting options and a wide operating temperature range.
Key Features
- 15.6” WXGA LCD with PCAP Multi-Touch
- Onboard Intel® Celeron® N3350/J3455 SoC BGA Processor
- 1 x 204-pin DDR3L SODIMM Socket, Supports Up to 8GB DDR3L 1600MTs SDRAM
- Rich I/Os, 2 LAN, 2 COM, 4 USB, SIM Card Slot, Swappable Drive Bay, Speaker out for Flexible Expansion Modules
- Rugged Design for Vibration & Shock Protection, Cableless Design
- Fanless Operation from -10 ~ 50°C
- Wide Range DC Power Input from +9 ~ 36Vdc
- Service Window, Easy to Install Memory Module
- Front panel: IP65, Rear: IP41(except I/O)
- TPM2.0 (optional)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor N3350/J3455, Intel® Celeron® Processor N3350, 2M Cache, up to 2.40 GHz, Intel® Celeron® Processor J3455, 2M Cache, up to 2.30 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L SODIMM Socket, Supports Up to 8GB DDR3L 1600Mhz SDRAM (Non-ECC) |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| SBC | ARC-APL |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 15.6", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | WXGA |
| B/L Inverter/Converter | LCD built in |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Pixel pitch | 0.252mm(H) x 0.252mm(V) |
| Luminance | 300 cd/m² |
| Contrast ratio | 500 |
| Viewing angle | 80 (U), 80 (D), 80 (L), 80 (R) |
| Response time | 8 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective Capacitive Multi-Touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 88 % |
| Touch Controller | EETI |
Expansion
| Expansion | 1 x mSATA supports on the 1st Mini PCIe slot, Auto switch for mSATA or Mini PCIe, 1 x optional by IET module |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5” Drive Bay(7mm HDD Restricted) |
|---|---|
| HDD/ SSD | 1 x SATA3 |
| Other Storage Device | 1 x mSATA supports on the 1st Mini PCIe slot, Auto switch for mSATA or Mini PCIe |
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3.0 (2 x Double deck) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, selectable by BIOS, RS-485 supports Auto Flow, Pin-9 selected by Ring/+5V/+12V), 1 x RS-232 |
| DIO | 16-bit GPIO |
| Expansion | 1 x mSATA supports on the 1st Mini PCIe slot, Auto switch for mSATA or Mini PCIe, 1 x Optional by IET module |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Speaker out |
| Speaker Output | 2 x 2W |
Certifications
| Certification Information | CE/FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Port | 2 x Intel I211AT for APL-M |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | DC +9V ~ +36V, wide voltage single power input |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (Default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 Compliant |
| Power Mode | AT/ATX |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter |
Software Support
| OS Information | Linux, Windows 10 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 391.2 x 239.2 x 57.5 mm |
| Weight | 3.7Kgs |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Relative Humidity | 0~90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Fanless | Yes |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-15W33-335-B3R, 15.6" 1366x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch (F1 Stepping CPU), Intel Celeron SoC N3350 1.10GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapter, ARC-15W33-345-B3R, 15.6" 1366x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch (F1 Stepping CPU), Intel Celeron SoC J3455 1.50GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapter, ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant