Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-15W39
Series: ARC

The Avalue ARC-15W39 is a 15.6" Full HD widescreen fanless industrial touch panel PC built on low-power Intel processors — Alder Lake-N N97, Amston Lake X7433RE, or Twin Lake N150 — pairing energy efficiency with a compact widescreen format. A single DDR5 4800MHz SO-DIMM supports up to 32GB, on the ARC-ASL SBC. The 1920x1080 panel offers 350 cd/m² brightness and 10-point projected-capacitive touch (EETI). Connectivity includes dual Intel I226LM 2.5GbE, USB 3.2 (including USB Type-C with display and 5V/3A output), RS-232/422/485 plus RS-232, an M.2 Key-B (SATA/USB, SIM for LTE) and M.2 Key-E (Wi-Fi), an optional IET module, plus a 2.5" drive bay. A wide +12~24V input makes the ARC-15W39 well suited to compact machine-side HMI and visualization on Windows or Linux.
Key Features
- 15.6" Full HD (1920x1080) PCAP 10-point multi-touch, fanless
- Intel Alder Lake-N N97 / Amston Lake X7433RE / Twin Lake N150 (ARC-ASL SBC)
- 1 x DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 32GB (non-ECC)
- Dual Intel I226LM 2.5GbE
- M.2 Key-B (SATA/USB, LTE SIM) + M.2 Key-E (Wi-Fi) + optional IET module
- USB 3.2 + USB Type-C (display + 5V/3A); RS-232/422/485 + RS-232
- 1 x 2.5" drive bay + M.2 SATA SSD
- Wide +12V ~ +24V input
- CE / FCC Class A; Windows / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Alder Lake-N N97, 6M Cache, up to 3.6 GHz, 12W, Intel® Amston Lake X7433RE, 6M Cache, up to 3.40 GHz, 9W, Intel® Twin Lake N150, 6M Cache, 0.8 GHz up to 3.60 GHz, 6W |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB Max (non ECC only) |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | ARC-ASL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042/3052, SATAIII, USB3.2 Gen1x1(default, 5Gbp/s)) or PCIex1(via OEM BIOS request), USB2.0, SIM Slot for LTE Cards (*Not support PCIex2 device), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0), 1 x optional by IET module |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive bay(7mm HDD restricted) |
|---|---|
| HDD/ SSD | 1 x SATA3 |
| Other Storage Device | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 for M.2 SATAIII SSD by default |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS | Win 10/ Win11 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
Panel
| LCD Size | 15.6", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.17925mm(H) x 0.17925mm(V) |
| Luminance | 350 cd/m2 |
| Contrast ratio | 800 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 11 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 88% |
| Touch Controller | EETI |
External I/O
| USB Port | 2 x USB3.2 (1 x double deck, type A), 1 X USB type C (USB3.2(Gen2x1, 10Gbps, 5V/3A output), display function) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
Internal I/O
| Expansion | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042/3052, SATAIII, USB3.2 Gen1x1(default, 5Gbp/s)) or PCIex1(via OEM BIOS request), USB2.0, SIM slot for LTE cards, (*Not support PCIex2 device), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0), 1 x 80-pin IET interface |
|---|---|
| DIO | 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus (by ARC-BYT DB-E) |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 391.2 x 239.2 x 57.5mm |
| Weight | 3.7 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65, Back cover IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Black die casting |
Component
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 72W adapter (19V @ 3.78A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-15W39-150-B1R | 15.6" 1920x1080 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch, Intel Processor N150, 3.60 GHz CPU/2GLAN/2COM/2USB3/USB typeC/SPK/12~24V input/72W Adapter, ARC-15W39-355-B1R | 15.6" 1920x1080 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch, Intel Processor i3-N355, 3.90 GHz CPU/2GLAN/2COM/2USB3/USB typeC/SPK/12~24V input/72W Adapter, ACC-ARC-USB-1R | 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R | HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R | HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R | 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R | 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R | 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R | 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R | 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R | OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R | OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R | OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle), ACC-ADP-060N-08R | AC/DC adapter 12V/5A 90 degree Screw Type, E1702031835R | USA Power Cord, E170203183DR | EU Power Cord, E170203183BR | Japan Power Cord, E170P060370R | UK Power Cord, E170P060392R | Australia Power Cord |
|---|