Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-18W33
Series: ARC

The Avalue ARC-18W33 is an 18.5" widescreen WXGA fanless industrial touch panel PC powered by the Intel Celeron J3455 processor, designed for cost-effective, reliable HMI in harsh environments. A single DDR3L SO-DIMM socket supports up to 8GB, with optional TPM 2.0 on the ARC-APL SBC and a high-brightness 500 cd/m² panel for daylight-readable visibility. The 1366x768 panel features 10-point projected-capacitive multi-touch. Connectivity includes dual Intel I210AT Gigabit Ethernet, four USB 3.0, RS-232/422/485 plus RS-232, a Mini-PCIe slot with mSATA auto-switch, and an 80-pin IET expansion interface. A wide +9~36V input, -10 to 50°C operating range, and validated vibration/shock testing make it well suited to industrial, transportation, and outdoor-adjacent deployments on Windows or Linux.
Key Features
- 18.5" WXGA (1366x768) 500-nit PCAP 10-point multi-touch, fanless
- Intel Celeron J3455 (ARC-APL SBC)
- 1 x DDR3L SO-DIMM, up to 8GB (1600MHz, non-ECC)
- Optional TPM 2.0
- Dual Intel I210AT Gigabit Ethernet
- Mini-PCIe (mSATA auto-switch) + 80-pin IET interface
- 4 x USB 3.0; RS-232/422/485 + RS-232; 12-bit GPIO + CAN bus
- Wide +9V ~ +36V input; -10 to 50°C
- Vibration/shock tested; CE/FCC Class B/VCCI
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455, 2M Cache, up to 2.30 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L SODIMM socket, supports up to 8GB DDR3L 1600Mhz SDRAM (non-ECC) |
| I/O Chipset | EC ITE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| TPM | 2.0 (optional) |
| SBC | ARC-APL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe full size (support half size), also support mSATA on this Mini PCIe slot, Auto switch for mSATA or Mini PCIe, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive bay(7mm HDD restricted) |
|---|---|
| Other Storage Device | 1 x mSATA support on the 1st mini PCIe slot, auto switch for mSATA or mini PCIe |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I210AT for APL-M |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +9V ~ +36V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS | Win 10 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE/FCC Class B, VCCI |
|---|
Panel
| LCD Size | 18.5", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | WXGA |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Pixel pitch | 0.1(H) x 0.3mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m2 |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 14 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
External I/O
| USB Port | 4 x USB3.0 (2 x double deck) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, selectable by BIOS, RS-485 supports auto flow, pin-9 selected by ring/+5V/+12V), 1 x RS-232 |
Internal I/O
| SATA | 1x SATA III connector |
|---|---|
| DIO | 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus |
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 460 x 285.2 x 55.5mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65, Back cover IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Black die casting |
Component
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-18W33-345-B1R | 18.5" 1366 x 768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch, Intel Celeron SoC J3455 1.5GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapter, ACC-ARC-USB-1R | 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R | HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R | HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R | 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R | 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R | 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R | 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R | 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R | OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R | OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R | OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle), ACC-ADP-060N-08R | AC/DC adapter 12V/5A 90 degree Screw Type, E1702031833R | USA Power Cord, E1702031000R | EU Power Cord, E1702031834R | Japan Power Cord, E1702031830R | UK Power Cord, E1702031831R | Australia Power Cord |
|---|