Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-21W35
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-21W35 is a 21.5" rugged industrial touch panel PC powered by the Intel Atom® x6413E processor. It features a projected capacitive multi-touch screen, fanless design, and dual Gigabit LAN. The panel is IP65 front and IP41 rear rated for durability, includes multiple USB and COM ports, and supports Wi-Fi, Bluetooth, 4G, and 5G connectivity. It is suitable for harsh industrial environments and supports various I/O expansions and a wide operating temperature range.
Key Features
- Intel Atom® x6413E Processor
- Full flat front panel with projected capacitive touch supports multi touch
- One 260-pin SODIMM sockets supports up to 32GB DDR4 3200 SDRAM
- 4 x USB3.2, 2 x COM
- Dual Intel Gigabit LAN
- 2 x M.2 slots (Key-B 2242/3042/3052, Key-E 2230)
- Support Wi-Fi / BT / 4G / 5G (by option)
- Wide voltage +12V ~ +24V input, ErP power
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- With panel mount kits included
- TPM 2.0 function
- Fanless operation from -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® x6413E Processor, 1.5M Cache, up to 3.00 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB max (in-bend ECC supported) |
| I/O Chipset | EC ITE IT5571 |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | ARC-EHL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AABYX support TPM 2.0 |
| Other | 7 x Knockouts for antenna mounting, *5 from rear cover + 2 from IET bracket |
Panel
| LCD Size | 21.5", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 247.95um(H) x 247.95um(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 14 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective Capacitive Multi-Touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 with SIM card slot, Support SATA3 (BOM option for USB or PCIe for LTE(4/5G), 1 x M.2 Key-E 2230, Support PCIe/USB Wi-Fi/BT module, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External and Internal I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| SATA | 1 x SATA III |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I225-IT 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B / VCCI |
|---|
Software Support
| OS Information | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 120W adapter (24V @ 5.0A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 538.05 x 341.05 x 64mm |
| Weight | 7.3 Kg |
| Vibration Test | With SSD/M.2 SSD : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/M.2 : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-21W35-X13-B1R, 21.5" 1920x1080 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch(ALC888S) Intel Atom SoC x6413E 1.50 GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~24V input/24V Adapter, Optional IET Module List:, ACC-ARC-USB-01R, 4 x USB 3.0 IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-AUDIO-01R, HDMI + 5.1 CH audio IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-MPCIE-02R, HDMI + MPCIE w/SIM IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-01R, 2 x Isolated RS-232 IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-02R, 3 x RS-232 IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-03R, 2 x RS-232 + USB IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-04R, 2 x RS-232 + LAN IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-GPIO-01R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-OBDII-01R, OBDII - CAN bus IET Module for ARC-1535/38 (OBDII/EOBD for small vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R, OBDII - CAN bus IET Module for ARC-1535/38 (J1939J1708 for large vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R, OBDII - CAN bus IET Module for ARC-1535/38 (ISO15765-4 for special large vehicle), E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant