Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-21W38-C1
Series: ARC

The Avalue ARC-21W38-C1 is a 21.5" Full HD widescreen fanless industrial touch panel PC powered by 11th Generation Intel Core i3/i5/i7 (Tiger Lake) processors, pairing strong x86 performance with a large multi-touch display for modern HMI and visualization. Dual DDR4 3200MHz SO-DIMM sockets support up to 64GB, with onboard TPM 2.0 on the EMX-TGLC-B1 SBC. The 1920x1080 panel offers 250 cd/m² brightness and 10-point projected-capacitive touch. Connectivity includes Intel I219LM Gigabit and I226LM 2.5GbE, multiple USB 3.2 ports, RS-232/422/485 COM, and a flexible M.2 Key-B+M (PCIe/SATA/USB, WWAN+GNSS SIM) plus M.2 Key-E (Wi-Fi/CNVi). A wide +12~24V input with a 120W adapter and broad CE/FCC/UKCA/LVD/VCCI certification make it well suited to factory, retail, and control-room HMI on Windows or Linux.
Key Features
- 21.5" Full HD (1920x1080) PCAP 10-point multi-touch, fanless
- 11th Gen Intel Core i3/i5/i7 (Tiger Lake, EMX-TGLC-B1 SBC)
- 2 x DDR4 3200MHz SO-DIMM, up to 64GB
- Onboard TPM 2.0 (NuvoTon NPCT754)
- Intel I219LM GbE + Intel I226LM 2.5GbE
- M.2 Key-B+M (PCIe/SATA/USB, WWAN+GNSS) + M.2 Key-E (Wi-Fi/CNVi)
- Multiple USB 3.2 Gen2/Gen1; RS-232/422/485
- Wide +12V ~ +24V input, 120W adapter
- CE / FCC Class B / UKCA / LVD / VCCI; Windows / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | 11th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 Processors (Non-embedded CPU), Intel® Core™ i7-1165G7 Processor, 12M Cache, up to 2.80 GHz, Intel® Core™ i5-1135G7 Processor, 8M Cache, up to 2.40 GHz, Intel® Core™ i3-1115G4 Processor, 6M Cache, up to 3.00 GHz |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM socket, supports up to 64GB max |
| I/O Chipset | NuvoTon_NCT6126D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AADYX support TPM 2.0 |
| SBC | EMX-TGLC-B1 |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| Other | AUX-089 (SIM card expansion card) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B+M 3042/3052/2242/2260/2280 support 1xPCIEx1/SATA/USB3.0/USB2.0 with 1 x SIM card slot, support WWAN+GNSS, 1 x M.2 Key E 2230 support WiFi module and CNVi (1 x PCI-e x1 & USB 2.0 signal) |
|---|
Storage
| Storage | M.2 type B 3042/3052/2242/2260/2280 SSD (SATA) |
|---|---|
| Other Storage Device | Reserve space for future1 x 2.5 drive Bay design |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC897 co-lay ALC888S (Default: ALC897) |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 5W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY (LAN1), 1 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Ethernet (LAN2) |
|---|---|
| Ethernet Interface | Intel® I219LM : 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible, Intel® I226LM: 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Mini-DIN 4pin DC-in |
| Adapter | Input: 100~240Vac / 50~60Hz, Output: 120W adapter (24V @ 5A) |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE/ FCC Class B/ UKCA / LVD / VCCI |
|---|
Panel
| LCD Size | 21.5", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 247.95um(H) x 247.95um(V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 20 ms |
| Backlight | TFT-LCD |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | >=85% |
| Touch Controller | ILITEK ICI2322 |
External I/O
| USB Port | 3 x USB3.2 Gen2, 1 x USB3.2 Gen1, 3 x RS232 or GPIO or USB2.0 (optional) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| COM Port | 1 x RS232/422/485(default), 2 x RS232 (default), 3 x RS232 or GPIO or USB2.0 (optional) |
| Display Port | 2 x DP++: 1920 x 1080@60 Hz |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Cover, 4 x Antenna Mounting with Dust Cover for 5G |
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Data Communication
| WLAN | IEEE802.11 ac/a/b/g/n 2.4 GHz, 5 GHz (optional) |
|---|---|
| Bluetooth | BT5.1 (optional) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 538.05 x 341.05 x 63.55mm |
| Weight | 10.1 Kg |
| Vibration Test | With SSD/M.2 SSD : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/M.2 SATA : IEC 60068-2-27 testing procedures, 10G for operation mode |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Black die casting |
Component
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 120W adapter (24V @ 5A adapter) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-21W38-3G4-C2R | ARC-21W38 w/i3-1115G4/PCAP/3COM/4USB/2LAN/2DP/Barebone, w/o Memory/storage/Kit, ARC-21W38-5G7-C2R | ARC-21W38 w/i5-1135G7/PCAP/3COM/4USB/2LAN/2DP/Barebone, w/o Memory/storage/Kit, ARC-21W38-7G7-C2R | ARC-21W38 w/i7-1165G7/PCAP/3COM/4USB/2LAN/2DP/Barebone, w/o Memory/storage/Kit, C971XAR38C1000R | Intel AX210 WIFI6 M.2 2230 A-Key kit, C971XAR38C1001R | Intel8265NGW M.2 2230 NGFF BT4.2 kit, C971XAR38C1002R | Wifi 802.11 ac/a/b/g/n,2T2R, BT5.1 kit, C971XAR38C1003R | 4G LTE Module, SIM7600G-H-M2, SIMCOM, C971XAR38C1004R | SIMCOM, SIM8202G(USB3.0), C971XAR38C1005R | COM Kit for ARC-1738-C1, C971XAR38C1006R | USB Kit for ARC-1738-C1, C971XAR38C1007R | GPIO Kit for ARC-1738-C1, C170P060040R | US Power Cord SM001/3P+SM006/3P 1.83M, C170P060050R | EU Power Cord SH005/3P+SH006/3P 1.83M, C170P060060R | JP Power Cord SH001/3P+SH006/3P 1.83M, C170P060070R | UK Power Cord YP61A/3P+YC12/3P 1.83M, C170P060080R | AU Power Cord SH051/3P+SH006/3P 1.83M |
|---|