Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-21W38
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-21W38 is a 21.5" rugged industrial touch panel PC powered by 11th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 processors. It features a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, dual Gigabit LAN, and multiple USB and COM ports. The panel is IP65 rated at the front and IP41 at the rear, making it suitable for harsh environments. It also supports Wi-Fi, Bluetooth, 4G, and 5G connectivity, offering flexible mounting options and a wide operating temperature range.
Key Features
- 11th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 Processors
- Full flat front panel with projected capacitive touch supports multi touch
- One 260-pin SODIMM sockets supports up to 32GB DDR4 3200 SDRAM
- 4 x USB3.2, 2 x COM
- Dual Intel Gigabit LAN
- 2 x M.2 slots (Key-B 2242/3042/3052, Key-E 2230)
- Support Wi-Fi / BT / 4G / 5G (by option)
- Wide voltage +12V ~ +24V input, ErP power
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- With panel mount kits included
- TPM 2.0 function
- Fanless operation from -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F)
Technical Specifications
System Information
| Processor | 11th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 Processors, Intel® Core™ i3-1115G4E Processor, 6M Cache, up to 3.00 GHz, Intel® Core™ i5-1145G7E Processor, 8M Cache, up to 2.60 GHz, Intel® Core™ i7-1185G7E Processor, 12M Cache, up to 2.80 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 3200MHz SO-DIMM up to 32 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | ARC-TGL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AABYX support TPM 2.0 |
| Other | 7 x Knockouts for antenna mounting, *5 from rear cover + 2 from IET bracket |
Panel
| LCD Size | 21.5", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 247.95um(H) x 247.95um(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 14 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective Capacitive Multi-Touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 with SIM card slot, Support SATA3 (BOM option for USB or PCIe for LTE(4/5G), 1 x M.2 Key-E 2230, Support PCIe/USB Wi-Fi/BT module, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External and Internal I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| SATA | 1 x SATA III |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY, 1 x Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | Intel® I219LM : 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible, Intel® I225LM: 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B / VCCI |
|---|
Software Support
| OS Information | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Tiger Lake UP3 SoC integrated graphics, supports optional dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. Resolution 4096x2160 @ 24Hz (optional by IET module) |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 120W adapter (24V @ 5.0A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 538.05 x 341.05 x 64mm |
| Weight | 7.3 Kg |
| Vibration Test | With SSD/M.2 SSD : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/M.2 : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-21W38-57E-B1R, 21.5" 1920x1080 Industrial Touch Panel PC, ErP Design, PCAP Multi Touch(ALC888S) 11th Gen Intel Core i5-1145G7E 1.50 GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~24V input/24V Adapter, Optional IET Module List:, ACC-ARC-USB-01R, 4 x USB 3.0 IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-AUDIO-01R, HDMI + 5.1 CH audio IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-MPCIE-02R, HDMI + MPCIE w/SIM IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-01R, 2 x Isolated RS-232 IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-02R, 3 x RS-232 IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-03R, 2 x RS-232 + USB IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-COM-04R, 2 x RS-232 + LAN IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-GPIO-01R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus IET Module for ARC-1535/38, ACC-ARC-OBDII-01R, OBDII - CAN bus IET Module for ARC-1535/38 (OBDII/EOBD for small vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R, OBDII - CAN bus IET Module for ARC-1535/38 (J1939J1708 for large vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R, OBDII - CAN bus IET Module for ARC-1535/38 (ISO15765-4 for special large vehicle), E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant