Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
BFC-1209
Series: BFC
Manufactured byAvalue

The Avalue BFC-1209 is a 12.1" industrial touch panel PC featuring an Intel® Celeron® Processor J1900. It offers a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, making it suitable for rugged environments. It supports wide voltage input and operates in temperatures from 0°C to 40°C.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor J1900
- Full flat front panel with projected capacitive touch supports multi touch
- Intel® 1211AT Gigabit Ethernet, 5.1-CH audio
- 1 HDMI, 1 COM, 1 CF slot, 2 USB
- Fanless system & VESA compliance
- Wide voltage +12V ~ +26V input, ErP power
- Timer-power-on
- Front side IP65 dust and water proof
- Optional mini PCIe 3G with SIM slot and WiFi module
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J1900, 2M Cache, up to 2.0 GHz |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Valleyview SoC |
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1066/1333MHz SO-DIMM up to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset: 1sec.~255min. and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | ECM-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
Panel
| LCD Size | 12.1" 4:3 |
|---|---|
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.240mm (H) x 0.240mm (V) |
| Luminance | 600 cd/m² |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 86 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe, 1 x Mini PCIe support mSATA |
|---|
Storage
| Storage | 1 x CompactFlash type I/II socket, 1 x 2.5 drive bay |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphics, supports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz, LVDS:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I211AT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 8 / Win 10 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 3.8 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30 mins/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Silver alloy |
| Dimension | 292.9 x 225.4 x 49mm |
Ordering Information
| Ordering Information | BFC-1209-190-A4R, Intel® Celeron® SoC J1900 2.0GHz D1 CPU/2G DDR3L/COM/2LAN/2USB/12~26V Input/12V Adapto, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant