Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
FPC-10W09
Series: FPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue FPC-10W09 is a 10.1" industrial touch panel PC featuring an Intel Atom® Processor E3845. It has a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front rated for rugged environments, supports wide voltage input, and operates in temperatures from 0°C to 40°C.
Key Features
- 10” WSVGA TFT Touch Panel PC
- 5-wire resistive touch screen
- Intel Atom® Processor E3845
- VGA, HDMI, dual Gigabit Ethernet
- 1 CF, 1 COM, 5 USB
- Wide range voltage input +12V ~ +26V
- 0°C ~ 40°C wide working temp
- Fanless, VESA compliance
- IP-65 compliant front panel
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® Processor E3845, 2M Cache, 1.91 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1333MHz SO-DIMMup to 8 GB |
| I/O Chipset | Nuvoton W83627DHG-P |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | ECM-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Platform Controller Hub | Intel® Valleyview SoC |
Panel
| LCD Size | 10.1" , 16:10 |
|---|---|
| Display Type | WVGA |
| Resolution | 1024 x 600 |
| Pixel pitch | 0.2175mm (H) x 0.2088mm (V) |
| Luminance | 350 cd/m² |
| Contrast ratio | 500 |
| Viewing angle | 70 (U), 70 (D), 70 (L), 70 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80% |
| Touch Controller | PenMount 6000-6001017 Ver.6.0.0 |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA |
|---|
Storage
| Storage | 2.5 SSD/HDD |
|---|---|
| Other Storage Device | 1 x CompactFlash type I/II socket |
External And Internal I/O
| USB Port | 1 x USB 3.0, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out, Mic-in |
| Speaker Output | 2 x 2W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphicssupports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | VGA:Max. Resolution 2560x1080@ 60Hz, HDMI:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I211AT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 8 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimension (W x L x H) | 300 x 195 x 56mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Metal black |
| Construction - Rear | Metal black |
Ordering Information
| Ordering Information | FPC-10W09-00300-2R, Intel Atom SoC E3845 1.91GHz/2G DDR3L / 2xGLAN / 1xCOM / 5xUSB / 12~26V in / 12V Adapter, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant