FPC-10W09
Series: FPC
Manufactured byAvalue
FPC-10W09 Front
The Avalue FPC-10W09 is a 10.1" industrial touch panel PC featuring an Intel Atom® Processor E3845. It has a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front rated for rugged environments, supports wide voltage input, and operates in temperatures from 0°C to 40°C.
Key Features
  • 10” WSVGA TFT Touch Panel PC
  • 5-wire resistive touch screen
  • Intel Atom® Processor E3845
  • VGA, HDMI, dual Gigabit Ethernet
  • 1 CF, 1 COM, 5 USB
  • Wide range voltage input +12V ~ +26V
  • 0°C ~ 40°C wide working temp
  • Fanless, VESA compliance
  • IP-65 compliant front panel
Technical Specifications
System Information
ProcessorIntel Atom® Processor E3845, 2M Cache, 1.91 GHz
System Memory1 x 204-pin DDR3L 1333MHz SO-DIMMup to 8 GB
I/O ChipsetNuvoton W83627DHG-P
Watchdog TimerH/W reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step
H/W Status MonitorMonitoring CPU & system temperature and voltage
SBCECM-BYT
CPU Cooler (Type)Fanless Heatsink
Platform Controller HubIntel® Valleyview SoC
Panel
LCD Size10.1" , 16:10
Display TypeWVGA
Resolution1024 x 600
Pixel pitch0.2175mm (H) x 0.2088mm (V)
Luminance350 cd/m²
Contrast ratio500
Viewing angle70 (U), 70 (D), 70 (L), 70 (R)
Response time16 ms
BacklightLED
Touch Type5 wires resistive
Touch Light Transmission80%
Touch ControllerPenMount 6000-6001017 Ver.6.0.0
Expansion
Expansion1 x Mini PCIe support mSATA
Storage
Storage2.5 SSD/HDD
Other Storage Device1 x CompactFlash type I/II socket
External And Internal I/O
USB Port1 x USB 3.0, 4 x USB 2.0
COM Port1 x RS-232/422/485
LAN Port2 x RJ-45
Audio
Audio CodecRealtek ALC888S
Audio InterfaceLine-out, Mic-in
Speaker Output2 x 2W
Display
Graphic ChipsetIntel® Valleyview SoC integrated graphicssupports dual display
Spec. & ResolutionVGA:Max. Resolution 2560x1080@ 60Hz, HDMI:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz
Certifications
Certification InformationCE / FCC Class B
Ethernet
LAN Chipset2 x Intel® I211AT
Ethernet Interface10/100/1000 Base-Tx GbE compatible
Power Requirement
DC Input+12V ~ +26V
DC Input ConnectorLockable DC Jack (default), Optional for phoenix connector
ACPISingle power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant
AdapterInput: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter)
Software Support
OS InformationWin 7 / Win 8 / Linux
System Control
LED IndicatorHDD LED, power LED
Mechanical & Environmental
Operating Temperature0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F)
Storage Temperature-10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F)
Operating Humidity0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing
Weight1.5 kg
Dimension (W x L x H)300 x 195 x 56mm
Vibration TestWith SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis
Shock TestWith CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms
Drop TestISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed
IP RatingFront panel IP65
Mounting KitWall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm
Power ModeAT/ATX (ATX is default setting)
System FanFanless
Construction - FrontMetal black
Construction - RearMetal black
Ordering Information
Ordering InformationFPC-10W09-00300-2R, Intel Atom SoC E3845 1.91GHz/2G DDR3L / 2xGLAN / 1xCOM / 5xUSB / 12~26V in / 12V Adapter, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord